Eğitimde kalite arayışları ve akreditasyon: Muhasebe eğitimi üzerine bir çalışma
The pursuit of quality and accreditation in education: A study on accounting education
- Tez No: 733213
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Dijital dönüşüm, günümüzde hızla değişen teknolojik gelişmeleri beraberinde getirmekte ve bu gelişen teknolojilerin etkisiyle yeni bilgi, beceri ve yetkinliklerle donatılmış işgücü ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Eğitimde kalitenin en önemli göstergesi, ihtiyacı tam olarak karşılayabilecek nitelikli mezunların yetiştirilmesidir. Muhasebe eğitiminde akreditasyon, belirli standartların eksiksiz uygulanarak nitelikli meslek elemanlarının yetiştirilmesine katkısı olan; eğitim kurumlarının birçok açıdan değerlendirilerek, kaliteli ve güncel eğitimin gerçekleştirilmesi, ilgili paydaşlara eğitim programının kalite güvencesinin verilmesini sağlamakla birlikte kalitenin sürdürülmesine olanak tanıyan önemli bir uygulamadır. Bu araştırmada, akredite olan ve akredite olmayan lisans programlarındaki muhasebe eğitiminin dijital içerikli dersler bakımından mevcut durumunun tespit edilmesi ve bu bakımdan akreditasyonun program müfredatlarına etkisi hakkında fikir edinmek amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında AACSB, ACBSP, IACBE ve EFMD tarafından akredite edilen“muhasebe”ile ilgili lisans programları ve Türkiye'de akredite olmayan“muhasebe ve finans yönetimi”ile“işletme”lisans programlarının müfredatları incelenerek, dijital içerikli derslerin programlarda bulunma oranları tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, akredite olmayan programlarda dijital içerikli derslerin genel oranının akredite olan programlara göre daha fazla olduğu fakat akredite programlarda dijitalleşmenin etkisiyle öneminin artacağı düşünülen yeni teknolojilere, değişen iş süreçlerine dair daha üst düzey bilgi ve becerilere yönelik dijital içerikli dersler ile muhasebe mesleğinin değişen mesleki rollerine yönelik olarak veri odaklı dijital içerikli derslerin akredite olmayan programlara göre daha fazla verildiği tespit edilmiştir. Dijital dönüşümün etkisiyle muhasebe mesleğinin görev tanımlamalarındaki değişimler; muhasebe eğitiminin de müfredat, derslerde kullanılan teknolojiler, öğretim elemanlarının nitelikleri ve iş dünyası ile etkileşimler gibi birçok açıdan yeniden tasarlanması ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada akreditasyon ile yapılan iyileştirmeler, eğitim kurumlarını teşvik edecek süreçlerden biri olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital transformation brings with it rapidly changing technological developments, and with the effect of these developing technologies, the need for a workforce equipped with new knowledge, skills and competencies is revealed. The most important indicator of quality in education is the training of qualified graduates who can fully meet the needs. Accreditation in accounting education aims at contributing to the training of qualified professionals by fully applying certain standards; the realization of quality and up-to-date education by evaluating educational institutions from many aspects. It is an important practice that allows the quality assurance of the education program to the relevant stakeholders, as well as allowing the quality to be maintained. In this research, it is aimed to determine the current situation of accounting education in accredited and non-accredited undergraduate programs in terms of digital content courses and to get an idea about the effect of accreditation on program curricula. Within the scope of the research, the curricula of the“accounting”undergraduate programs accredited by AACSB, ACBSP, IACBE and EFMD and the“accounting and financial management”and“business”undergraduate programs that are not accredited in Turkey were examined, and the rate of digital courses in the programs was determined. As a result of the research, the general rate of digital content courses in non-accredited programs is higher than accredited programs, but digital content courses for higher level knowledge and skills on new technologies, changing business processes, and changing professional roles of the accounting profession, which are thought to increase in importance with the effect of digitalization in accredited programs. As a result, it has been determined that data-oriented digital content courses are given more than non-accredited programs. Changes in job descriptions of the accounting profession with the effect of digital transformation; accounting education also needs to be redesigned in many aspects such as the curriculum, the technologies used in the courses, the qualifications of the instructors and the interactions with the business world. At this point, improvements made with accreditation are considered as one of the processes that will encourage educational institutions.