Ahşap yapıların tarihsel süreç içindeki gelişimi ve günümüzde ahşap yapı kullanımı
Wood structure and development days of the historical process in the u.s. wood use
- Tez No: 246398
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Mimarlık, Wood Products, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tarihin en eski malzemelerinden biri olan ahşap günümüzde hala kullanılmaktadır. Geleneksel bir malzeme de olsa modern mimaride de sıkça kullanılan ahşap değişilmez bir malzemedir. Aslında mobilya malzemesi olarak görülse de, ahşap yapının dış cephe kaplaması, pencere kapı vb. gibi bölümlerinde de kullanılabilmektedir.Ayrıca Türkiye gibi deprem tehlikesi olan bir ülkede mimarlar B.A. yerine ahşap tercih etmelidirler. Bu neden de geleneksel bir malzeme de olsa bir çok firma ahşap üzerine çalışmaktadır.Ahşap yapılar ekonomik olarak da avantajlıdır ancak belli bir yüksekliğe kadar işlevseldir. Çok katlı yapıların ahşapla inşa edilmesi mümkün değildir. Doğayla uyumu en iyi tatil köylerinde ahşap kütük evlerde belli olmaktadır.Ahşap yapıların süregelen ısı, ses ve su yalıtımı sorunları teknolojininde ilerlemesiyle çözülmüştür. Bu nedenle de müstakil evler veya köy evlerinde en çok ahşap malzemeden inşa edilen evler tercih edilmektedir. Tabiî ki bunun bir nedeni de doğayla uyum içerisinde oluşu ve ucuz maliyetidir.Ahşap dış cephelerde çok kullanılmaktadır. Bende ahşabın yapı elemanı olarak ne şekilde kullanıldığını, dış cephelerdeki görünümünü, montajı ve çeşitli ahşap yapıları inceledim. Umarım bu notlarda, ahşabın yapılar için öneminin anlaşılmasında biraz da olsa katkıda bulunmuş olurum.
Özet (Çeviri)
Wood, which is one of the most historical materials of the world, is using at present days too. It?s originaly a traditional material but it is using in modern architecture very often.Actually it seems a furniture metarial however it can be use at wooden building?s facade , windows doors etc.Also a country like Turkey which has an earthquake danger architects have to be prefer wood to armoured concrete.Because of that however it is a traditional material many companies work on wood.Wooden buildings has economicaly advantages too but it can only use for limited height. It?s imposible to build apartments with using wood. Wood?s most harmony with nature is appear in the holiday village resorts, bungalows/cabins etc.Wooden building?s heat sound and water isolation problems are solved with the progressive technologi. Becouse of that wooden people prefer wooden buildings in villas or village houses. Of course another reason of that is to be in a harmony with nature and it is more cheaper.Wood is using in facade many often. So i searched for `how wood is uning like a building facade material? , `how it seems on the building?s facade? , its montage and some wooden builngs. I hope , with this search, i could help for to understanding of how important the wood is for the wooden buildings.