VMware server ile enterprise linux üzerinde oracle RAC performans analizi
Oracle RAC performance analysis with VMware server on enterprise linux
  1. Tez No: 246399
  2. Yazar: ORHAN ERİPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Oracle Real Application Clusters (RAC), birçok büyük kurumsal şirketlerin veritabanı sistemlerinde kullanılan bir teknolojidir. Kümelenmiş bir dizi sunucu üzerinde tek veritabanının çalıştırılmasına olanak tanıyan böylece yüksek süreklilik ve ölçeklenebilirlik sağlayan bir çözümdür. Bu teknoloji ile örneğin; iki işlemcinin iş yükünü tek bir işlemci gibi gösterir ve bir işlemcinin veritabanı işlemleri yarıda kaldıysa diğer işlemcinin bu işlemi kaldığı yerden devam ettirmesi sağlanır.Bazı Oracle Rac terimlerini ve açıklamalarını maddeler halinde belirtelim;?Cluster birden fazla makinenin tek bir hizmeti istemcilerine saydam olarak sunabilmeleri için bir araya getirilmeleriyle oluşturulan yapıdır.?Real Application Clusters Oracle veritabanı servisini birden fazla makinenin oluşturduğu bir cluster üzerinden sunabilmemizi sağlayan teknolojidir.?RAC, sunucular arası paylaşımlı bellek mimarisinin en gelişmiş örneklerinden biridir. Tüm sunucuların belleği tek bir bellekmiş gibi davranır. Verinin paylaşımlı bellekte bir anda sadece bir kopyası bulunur; mükerrer kopyalar bulunmaz.?Veritabanına ait dosyalar üye sunucuların tamamının I/O yapabildiği ortak bir diskte bulunurlar.?Üye sunucuların tamamı private interconnect adı verilen bir ağa dahildirler. Sunucular veri bloklarını, global kilitleri ve SCN değerlerini birbirlerine gönderirken bu ağı kullanırlar.Avantajları:24/7 süreklilik - Veritabanı uygulamalarının kesintisiz bir şekilde çalışmasını sağlar.Talebe göre ölçeklenebilirlik - Sahip olduğunuz sunucular kümesine sadece yeni sunucular eklemek suretiyle ? yatay biçimde - kapasiteyi genişletebilirsiniz.Daha düşük bilişim masrafları - Düşük maliyetli donanımlar kullanabilir ve atıl sürenin maliyetini azaltabilirsiniz.Dünya rekoru performansı - En hızlı ana bilgisayardan da hızlı çalışır.Anahtar Kelimeler; Oracle Rac, Oracle Veritabanı, Sanal Makine, Linux, Performans
Özet (Çeviri)
Oracle Real Application Clusters (RAC), is an advanced technology of related with Relational database system (RDBS) used in common public and private companies. RAC systems are advanced solutions allow a RDBS program to operate on several separate servers by providing more scalability and maintenance. RAC provide to manage more than one processors as one, by that way, provide to maintain transaction with other processsors when one fails. There are some Oracle RAC technical words and their explanation below:?Cluster is a structure formed by several servers allows clients to get a service from them in harmony.?Real Application Clusters is a technology in which Oracle services run on cluster that is informed with several machines.?Real Application Clusters is a technology in which Oracle services run on cluster that is informed with several machines.?Files and data are located on only one disk on which member servers can do IO operation on the disk.?All members of servers are part of a network named as private interconnect. Servers are used the network for communication, transferring data blocks, global keys and SCN parameters.Benefits;?24/7 availability?Provide continuous uptime for database applications?On-demand scalability?Expand capacity by simply adding servers to your cluster?Lower computing costs?Use low-cost commodity hardware and reduce cost of downtime?World record performance?Runs faster than the fastest mainframe?Grid computing?Oracle RAC is the foundation for grid computingKey Words; Oracle Rac, Oracle Database, Virtual Machine, Linux, Performance.