Sanallaştırılmış sunucularda yedekleme sistemi
Backup system on virtualized servers
  1. Tez No: 316605
  2. Yazar: FEVZİ DAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sanallaştırma teknolojisinin ortaya çıkışı 1960'li yıllara dayanmaktadır. Bu teknolojisinin etkin kullanımı ise ancak 2000'li yıllarda mümkün olmuştur. Özellikle enerji kullanımının ve enerji ihtiyacının her geçen gün artması, dünya üzerindeki enerji kaynaklarının zamanla azalması nedeni ile geliştirilen yeni cihazlar ve teknolojiler, enerjiyi daha verimli kullanabilecek tasarımlar ile üretilmektedir. Sanallaştırma teknolojileri bu temeller üzerine kurulmuş ve enerji tüketiminin azaltılması, enerji verimliliğinin artırılması gibi birçok avantajının yanı sıra işgücü ihtiyacını azaltan, kolay yönetilebilirliğe imkân tanıyan yapısıyla daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır.Bu çalışmanın amacı günümüzde hızla yaygınlaşmakta olan sanallaştırma teknolojisinin getirdiği yenilikleri incelemek ve özellikle sunucu sistemde sanallaştırmaya geçiş ve kullanım sürecini bir sistem üzerinden incelemektir. Ayrıca sanallaştırılmış sistemler üzerinde çalışan sanal işletim sistemlerinin yedeklenmesini sağlayan özelleştirilebilir bir yedekleme uygulamasının geliştirilmesi amaçlanmıştır.Geliştirilen yedekleme uygulaması VMware ESXi ortamında sanallaştırılmış sunucuların yedeğini başarılı ve hızlı bir şekilde alabilmektedir. Ayrıca geliştirilen uygulama yardımı ile yedeği alınmış bir makinenin yedeği ihtiyaç halinde tekrar geri yüklenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of virtualization technology dates back to 1970s but the effective use of technology has been possible in the 2000s. The new devices and technologies, which have been improved owing to the increasing demand for both the need and use of energy and the gradual decline of world energy resources, have been designed to use the energy more sufficiently. Virtualization technologies are based on these goals and it has been more preferable since it has a structure that allows easy manageability and the decrease in the need for labor. Moreover, it lessens the consumption of energy while it increases the effectiveness of it.The purpose of this study is to examine the advances on the branch of virtualization technology, which have become widespread, and in particular server virtualization technology virtualization switch and use the system to examine the process through a system. Also backups of virtual machines running on virtualized systems, a backup application that is aimed at developing customized.VMware ESXi backup application is developed successfully and quickly takes a backup of servers virtualized environment. Also taken from the backup application developed with the aid of a machine can be loaded back into the backup needs.