İnfrared lambalı gerilim giderme fırını tasarım ve uygulaması
Design and application of stress removal oven with infrared lamp
  1. Tez No: 246443
  2. Yazar: MUSTAFA MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Bursa'da kurulu olan bir sanayi şirketinde bulunan IR ısıtmalı gerilim giderme fırını deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. Deneysel ölçümlerde fırının içerisine konulan farın yüzeyinden değişik konveyör hızları ve değişik IR lamba mesafeleri için sıcaklıklar ölçülerek zamana göre değişimleri belirlenmiştir. Teorik çalışmada, ısı transferi formülleri kullanılarak farın yüzey sıcaklığı için matematiksel model geliştirilmiştir. Matematiksel modelden alınan veriler, deneysel ölçümlerle %6.5 ortalama hata ile uyum göstermiştir. Fırının farklı şartlarda çalıştırılması durumunda yada yeni fırın tasarımlarında geliştirilen model rahatlıkla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the IR heated furnace, in an industrial company located in Bursa, as to relieve stress, was experimentally and theoretically examined. In experimental measurements, temperature was measured on headlight surface, placed in IR oven, at various conveyor speeds and various distances between IR lamps and headlight surface. In theoretical study, a mathematical model was developed for the headlights surface temperature by using heat transfer formulas. Mathematical model has shown compliance with experimental data with 6.5% average error. It is shown that mathematical model can be used to estimate the surface temperatures in case of different conditions were run in oven.