Anestezik inhalasyon ajanlarının etkisinin bazı biyokimyasal ve hematolojik parametreler ile araştırılması
The study of the effect of anesthetic inhalation agents through certain biochemical and hematological parameters
- Tez No: 246493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EGEMEN DERE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Anesthesiology and Reanimation, Biochemistry, Medical Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, anestezik inhalasyon ajanlarının Bursa ilinde hizmet vermekte olan 4 farklı hastanede çalışan personel üzerindeki etkisi, bazı biyokimyasal ve hematolojik parametreler ile araştırılmıştır.Toplam 42 ameliyathanede çalışan 60 anestezi teknikeri, anestezik ajana maruz kalma süresine göre 6-10, 11-15 ve 16-20 yıl olacak şekilde 3 deney periyoduna ayrılmıştır. Deney grubu ile aynı yaş aralığında, farklı mesleklere sahip 60 birey kontrol grubu olarak seçilmiştir. 1 yıl boyunca 3'er ay ara ile alınan kan örneklerinde, ALT, AST, ALP, CK, LDH, GST ve amilaz aktiviteleri ile Na+ , K+, CK-MB, glukoz, üre, total protein, total bilirubin, total kolesterol, trigliserid seviyelerinin, lökosit, eritrosit ve trombosit sayısı ölçülmüştür. Elde edilen verilere istatistik uygulanarak değerlendirmeye alınmıştır.Çalışılan 120 bireyde zaman zaman normal sınırların dışında değerler görülmesine rağmen, 1 yıl boyunca ölçülen bütün parametrelerin ortalamasının, gerek kontrol gerekse deney grubunda normal değerler içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The effect of anesthetic inhalation agents on the medical staff working in four different hospitals located in his province of Bursa had been researched in this study. 60 technicians of anesthesia working in operation rooms numbered 42 in total were divided into three experiment periods which, according to the period of exposure to anesthetic agents, were grouped as 6-10, 11-15 and 16-20 years respectively.60 individuals with different professions but same age range with the experiment group were selected as control group. In the blood samples taken regularly every other 3 mounts in a period of year, ALT, AST, ALP, CK, LDH, GST and amylase activities together with the amount of Na, K, CK-MB, glucose, urea, total protein, total bilirubin, total cholesterol and triglyceride were measured and number of plateletes, leukocytes and erytrocytes were determined. The data obtained were assessed by applying statistics on them.Although results above or below the normal limits were occasionally observed in 120 individuals subject to research, the average of the all parameters measured throughout a whole year were seen to be within the accepted level, whether in the control group or in the experiment one. It was found out that, form the enzymes studied only AST and LDH enzymes in women on one hand, ALT one in men on the other, yielded significant results according to the control group.