Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kampüsünün içme suyu ihtiyacı
- Tez No: 50100
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA Y. KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
IV ÖZET Kütahya Dumlupmar Üniversitesi Merkez Kampusunun su ihtiyacının temini amacıyla kampüse ait vaziyet planından yola çıkarak su ihtiyacının belirlenmesi tez konusu olarak ele alındı. tiler Bankası Şartnamesine göre, kampus için düşünülen 50 yıl sonraki nüfus esas alınarak bu nüfus değerlerine göre kaynaktan depoya iletilecek su miktarlarına göre gerekli memba sayısı ve bu membalardan elde edilecek debi değerleri bulundu. Kampusun su ihtiyacı cazibe ile temin edileceğinden 24 saat süreye göre depo hacmi hesaplandı. Bu ekonomik depo hacmine göre tesviye eğrili harita üzerinde depo kotu belirlendi ve depo yer seçiminde gerekli şartnamelere uyuldu. Şebekedeki akış yönleri, boru uzunlukları, boru numaraları ve boru çapları belirlenerek her bir borudaki debi değerleri Hardy- Cross metodu ile bulunmuş ve yapılan kontrollerle dengelemenin sağladığı görülmüştür. Anahtar kelimeler; Dumlupmar Üniversitesi, debi, iletim, kuyu, yeraltı suyu ve şebekedir.
Özet (Çeviri)
DUMLUPINAR UNIVERSITY CENTRAL CAMPUS AREA DRINKING WATER SUPPLY PROJECT SUMMARY In this thesis by using the site plan of the Central Campus of the Dumlupmar University to determine the water demand of campus area was searched. According to the offical rules of municipality Bank, the population of the campus area after 50 years was determined. Based on this population valve; the amount of water supplied from source to the water tank, the number of sources and discharge valves from these sources were determined. Since the water supply of the campus is abtained by using gravity, the volume of the water tank was calculated for 24 hours time interal. After that, accarding to the calculated economical volume of the tank, on the map with izohips, the elevation of tank was determined. In the selection of tank site, the proper rules were a beyed. Flow directions in the network, pipe length, pipe numbers, pipe cross sections are determined and by using Hardy- Cross method the discharge valves at each pipe was calculated. At the end, by controlling, it was abserved that, the equilibrium was provided. Key words; Dumlupmar University, discharge, pipeline,, well, ground water and network.