Adım motor kontrollu hızlı CNC freze tasarımı
Step motor controlled speedy CNC milling machine design
- Tez No: 246505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR MUMYAKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde teknoloji geliştirmede pek çok zorluklar vardır. Bunlardan biri hızlı ve ucuz prototip geliştirmektir. Genelde prototip cihazlar çok pahalıdır. Prototip ürünler bilgisayarlı makinelerde üretilir. Son yıllarda bilgisayar teknolojileri çok gelişmiştir. Bu nedenle makineler, yeni teknolojilerle teçhiz edilmelidirler.Bu çalışmada öncelikle; üç eksenli masa tipi CNC frezenin tasarımı ve benzetimi, bilinen elektrik; elektronik ve mekanik parametrelerle, 3D CAD programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tasarımda hazır ürünler kullanılmıştır. Bu şekilde, imalat maliyeti azalmıştır ve montaj süresi ise kısalmıştır. Ana gövde tasarımı alüminyum sigma profiller ile yapılmıştır. CNC freze makinesi, eksenel hareket tahrik sistemi, adım motorları ile sağlanmıştır. Bu sebeple; çalışmada adım motorları ve sürücüleri incelenmiştir. Adım motor sürücü problemleri ve çözümleri araştırılmıştır. CNC freze makinesi için, mikro kontrolör üniteli (MCU) dijital mikro adım sürücüler tasarlanmıştır. CNC frezenin tahrik mekanizması ve yataklama sistemleri hazır olarak satın alınmıştır. Mekanik parçalar montaj edilmiş ve sistem hazır hale getirilmiştir.Montaj sonrası, dijital mikro adım sürücüleri, CNC frezenin eksenel hareketi için test edilmiştir. Adım motor sürücülerinin yüksek hızda performansları incelenmiş ve çalışma sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, there are lots of difficulties in improving technology. One example is to develop rapid and inexpensive prototyping. Prototype devices in general are very expensive. Prototype products are manufactured in computerized machines. In recent years, computer technologies are highly advanced. Therefore, the machines must equipped with the new technologies.In this study, primarily three-axis table-type CNC milling machine design and simulation is carried out with known electric; electronics, and mechanical parameters by using 3D CAD program. In the design, ready products are used. In this way, manufacturing costs are reduced and assembly time is shortened. The main body design is done with aluminum sigma profiles. Axial movement of the CNC milling machine system is provided with step motors. Thus; step motors and their drivers are examined in the study. Step motor driving problems and solutions are investigated. MCU-controlled digital micro-step drive is designed for the CNC milling machine. Ready-bearing systems and drive mechanism are purchased and are used for the system. After mechanical parts are assembled, the system is ready to test.After assembly, digital micro-step drives are tested for the axial movement of the CNC milling machine. Additionally, step motor driver performances are examined for high-speed milling and the results of the study are evaluated.