Su buharına bırakılan kalıplanmış kontrplağın boyutsal stabilizasyonunun belirlenmesi
Determimation of dimension stability of plywood which exposed water steam
- Tez No: 246544
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, kalıplanmış içbükey kontrplak malzemenin su buharına maruz bırakıldıktan sonra, boyutsal değişiklik ve yapışma direnci özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla; kalıplanmış içbükey kontrplak malzemenin üretimi için ağaç malzeme olarak; Doğu Kayını (Fagus orientalis) ve yapıştırıcı olarak Üre formaldehid tutkalı kullanılmıştır.Kalıplanmış kontrplaklar TS 3639 standardına göre, 2, 6, 12, 24, 48 ve 96 saat su buharında bekletilerek, TS 318 standardına göre boyutsal stabilizasyonu ve BS EN 205 standardına göre yapışma dirençleri belirlenmiştir.Sonuç olarak; ortalama tam kuru yoğunluk 0,708g/cm3, hava kurusu yoğunluk 0,814g/cm3 olarak tespit edilmiştir. Boyutsal artışlar genişlik bakımından % 1,03, kalınlık % 8,08, yay açıklığı % 5,08, yay çevre uzunluğu % 3,21 olarak bulunmuştur. Yapışma direncinde ise en yüksek değer 4.07 N/mm² ile liflere paralel yönde kontrol grubunda, en düşük 1.19 N/mm² liflere dik yönde 96 saat süre ile sıcak su buharına maruz bırakılan örneklerde belirlenmiştir. Buna göre: Kalıplanmış içbükey kontrplak 48saat veya daha az süre ile su buharına maruz kalabilecek yerlerde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was determined the dimensional stability and adhesion properties of plywood which is concave formed after exposing water steam. For this aim, beech wood and UF (Urea Formaldehyde) adhesive were used for producing concave formed plywood.The strength of dimensional stability of formed plywood was determined according to TS 318 standards, while exposing 2, 6, 12, 24, 48 and 96 hours to water steam according to TS 3639, dimensional stability, and BS EN 205, the strength of adhesion.As a result, the average of dry density is 0,708 g/cm3 , air dry density is 0,814 g/cm3. The increase of dimensional stability as a 1,03%, thickness as a 8,08%, arc aperture 5,08%, and , arc ambit length as a 3,21% were found.The highest values of adhesion strength was 4.07 N/mm² in the parallel of grain in the control group, the lowest values was 1.19 N/mm² in perpendicular of grain at 96 hours exposed water steam. Accordingly, concave formed plywood can be used places where 48 hours or less time can be exposed water steam.