A comparison of bio-inspired and conventional routing algorithms for fixed-wing uav fanets
Sabit kanatlı insansız hava araçlarının oluşturduğu uçan düzensiz oluşumlu ağlar için biyolojik esinlenmeli ve geleneksel yönlendirme algoritmalarının karşılaştırılması
- Tez No: 694523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sabit Kanatlı Uçan Düzensiz Oluşumlu Ağlar, ağı oluşturan elemanların sabit kanatlı insansız hava araçları veya dronlar olduğu ve bu elemanların 3 boyutlu bir ortam içerisinde dağıldığı iletişim ağlarıdır. Ağ elemanlarının 3 boyutlu ortamdaki hareketliliği nedeniyle ağ topolojisinin çok dinamik olduğu Sabit Kanatlı Uçan Düzensiz Oluşumlu Ağ uygulamaları için, yönlendirme algoritmasının seçimi ana zorluklardan biridir. Biyolojik esinlenmeli ve sürü zeka algoritmaları tabanlı AntHocNet yönlendirme algoritması, diğer alternatif algoritmalar arasında, Sabit Kanatlı Uçan Düzensiz Oluşumlu Ağların sorunlarıyla başa çıkmak için ciddi bir potansiyel sunar. Bu tezde, AntHocNet ile OLSR ve AODV gibi geleneksel yönlendirme algoritmaları NS3 simülasyon ortamında gerçekleştirilen ağ simülasyonlarıyla karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fixed-Wing Flying Ad Hoc Networks (FW-FANETs) indicates a communication network in which the nodes are fixed-wing UAVs, or drones, which are distributed within a 3D environment. For FW-FANET applications where the network topology is very dynamic due to the mobility of nodes within a 3D environment, the selection of the routing algorithm is one of the main challenges. Among other alternatives, as a Swarm Intelligence based bio-inspired routing algorithm, AntHocNet offers a great potential to deal with the issues of FW-FANETs. In this thesis, use of AntHocNet and other conventional routing algorithms such as OLSR and AODV are compared by conducting network simulations in NS3 network simulation environment.