Valuing risky projects in incomplete markets
Eksik piyasalarda riskli projelerin fiyatlandırılması
- Tez No: 246591
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA Ç. PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında riskli projelerin eksik piyasalarda ? yatlandırılması üzerindeçalışılmıştır. Projenin kazanç kayıp oranı kısıtlanarak, riskli projeleri ? yatlamakiçin yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Sayısal bir örnek üzerinde proje değerininsınırları hesaplanmış ve opsiyon ? yatlama yönteminin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.Geliştirilen yöntem opsiyon ? yatlama yöntemine göre daha dar sınırlar vermekte-dir. Hatta, belirli bir ?? değeri için tek bir proje değeri vermektedir, fakat çoğaltmaportföyleri üst ve alt sınır problemleri için de farklıdır. Sonuçlar ayrık zaman, ayrıkuzay çerçevesinde elde edilmiştir. Bu method ayrıca işlem maliyeti olan piyasalar vedurum olasılıkları tam olarak belli olmayan piyasalar için de geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
We study the problem of valuing risky projects in incomplete markets. We developa new method to value risky projects by restricting the so-called gain-loss ratio. Wecalculate the project value bounds on a numerical example and compare the resultsof our method with the option pricing analysis method. The proposed method yieldstighter price bounds to the projects than option pricing analysis method. Moreover,for a speci ? c value of gain-loss preference parameter, ??, our new method may yielda unique project value. Interestingly, replicating portfolios are different in the upperand lower bound problems for ??. The results are obtained in a discrete time, discretespace framework. We also extend our method to markets with transaction costs andsituations with uncertain state probabilities.