Yüzey hacimleri ve minimal yüzeyler
Surface volume and minimal surfaces
  1. Tez No: 246635
  2. Yazar: M. AYKUT AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. İHSAN SİVRİDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dört bölümden meydana gelen bu çalışmanın birinci bölümü Giriş bölümüdür.İkinci bölümde, üçüncü ve dördüncü bölümlerde kullanılacak olan temel tanım ve teoremler sunuldu.Üçüncü bölümde, IRn+1 de n-boyutlu yüzeylerin hacimleri koordinat vektör alanları cinsinden verildi, n = 1 ve n = 2 özel hallerinde hacim formülünün, sırasıyla düzlemde bir eğrinin yay uzunluğunu ve IR3 de bir yüzeyin alanını verdiği görülür. Daha sonra IR uzayındaki n-boyutlu yüzeylerin hacimleri Ç hacim formu kullanılarak hesaplandı.Son bölümde Minimal Yüzeylere değinildi. Minimal yüzeylerin hacimleri ile ilgili bazı yorumlar verildi.ANAHTAR KELİMELER: Yüzey, yönlendirme, alan, hacim, hacim formu, minimal yüzey
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is the introduction part of this thesis.In the second chapter, the basic concepts and theorems used in the other chapters are given.In the third chapter, the volumes of n-surfaces in Rn+1 are given in terms of the coordinate vector fields. In the special case n = 1 and n = 2 it is seen that the volume formula gives the length of a curve and the area of a surface, respectively. Moreover the volume of n-dimensional surface in Rn+k is obtained by the help of volume form C,.In the last chapter, it is mentioned about the minimal surfaces. Some properties about minimal surface volume are given.KEY WORDS: Surface, orientation, area, volume, volume form, minimal surface