N-heterosiklik karben katalizörlüğünde eterifikasyon
N-heterocyclic carbene catalyzed etherification
  1. Tez No: 246636
  2. Yazar: MİTAT AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
N-Heterosiklik karben (NHC) ligantlarının oluşturduğu geçiş metal kompleksleribirçok organik tepkimede katalitik aktivite gösterdiğinden dolayı son yıllardasentezlenen metal-karben komplekslerinin sayısı artmıştır. Bu tür kompleksler Suzuki,Heck ve Sonogashira gibi C-C eşleşme reaksiyonları, olefin metatezi, hidrosilasyon, CH,CN ve C-O bağ aktivasyonunda katalizör olarak kullanılmaktadır. C-O bağoluşumuyla elde edilen biaril eterler polimer endüstrisinde, antitümör özelliğe sahipbileşiklerde ve bilim alanında kullanılmaktadır. NHC'lerin yapısı, sayısı ve NHChalkasındaki azot atomlarındaki sübstitüyentlerin yapısına bağlı olarak katalitik aktivitedeğişmektedir. Bu nedenle bu çalışmada siklohekzil sübstitüyeli karben öncülleri vebunların palladyum kompleksleri hazırlanmıştır. Benzimidazolyum tuzlarının C-O bağoluşumdaki katalitik aktiviteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to their catalytic properties toward organic reactions, synthesis of transitionmetal complexes with N-heterocyclic carbene (NHC) ligands have gained lots ofattention lately. These type of complexes could be used in C-C coupling reactions, suchas Suzuki, Heck and Sonogashira, olefin metathesis, hydrosilylation, C-H, C-N and C-Obond activation as a catalyst. The biarylethers which obtained from C-O bond formationhave been used in polymer industry, antitumor compounds and in science. The catalyticactivity has been changed depending upon structure and the number of NHC?s and thestructure of substituted NHC ring. For this reason, cyclohexyl substituted carbeneprecursors and their palladium complexes have beeen prapared in this work. Thesebenzimidazolium salts have been tested catalytic activity in C-O bond formation.