Vitreoscilla hemoglobin geninin Erwinia herbicola'ya klonlanması ve L-DOPA üretimi üzerine etkisi
Cloning of Vitreoscilla hemoglobine in Erwinia herbicola and its effect on L-DOPA production
- Tez No: 246639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET GEÇKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yabancı organizmadaki faydalı etkisi iyi şekilde belirlenmiş olan Vitreoscilla hemoglobinin (VHb) Erwinia herbicola'da L-DOPA ve dopamin üretimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. VHb geni (vgb+) taşıyan rekombinantın sitoplazmik L-DOPA seviyesi (97 mg L-1 ) konakçısından (33.8 mg L-1) ve vgb- kontrol suşundan ( 35.8 mg L-1) oldukça yüksek kaydedilmiştir. Ayrıca, E. herbicola vgb+ rekombinantının dopamin seviyesi konakçısından yaklaşık 100 kat daha fazla bulunmuştur. L-DOPA ve dopaminin en yüksek seviyelerde L- tirozin eklenen zengin kültür ortamının ileri kültür fazda (24 saat) gözlemlenmiştir. Benzer şekilde, tirozin fenol liyaz aktivitesi de en yüksek seviyede aynı kültür fazında belirlenmiştir. Bu enzimin aktivitesinin sitoplazmik L-DOPA ile ilişkili olduğu saptanmıştır. E. herbicola vgb+ suşunun yüksek tirozin fenol liyaz aktivitesi ileri kültür fazında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Given the well-established beneficial effects of Vitreoscilla hemoglobin (VHb) on heterologous organisms, the potential of this protein for the production of L-DOPA and dopamine in Erwinia herbicola, was investigated. The constructed recombinant bearing the VHb gene (vgb+) had substantially higher levels of cytoplasmic L-DOPA ( 97 mg L-1 for E. herbicola) than its respective host (33.8 mg L-1) and the vgb- control strain ( 35.8 mg L-1). Further, the vgb+ recombinants E. herbicola had about two orders of magnitude higher dopamine level than its host. The highest L-DOPA and dopamine levels were observed in post-stationary growth phase (24 h) of cultivation in nutrient rich medium supplemented with L-tyrosine. Similarly, TPL activity was also highest in the same cultures. The activity of tyrosine phenol-lyase, the enzyme converting L-tyrosine to L-DOPA, was well-correlated to cytoplasmic L-DOPA levels. As cultures aged, higher tyrosine phenol-lyase activity of the vgb+ strains was more apparent.