Tohma vadisi (Gürün-Darende) florası
Flora of Tohma valley (Gürün-Darende)
- Tez No: 246638
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmada, Tohma vadisi (Gürün-Darende) florası araştırılmıştır. Araştırma alanından 2007-2009 yıllarında 1466 bitki örneği toplanmış, çalışmalar sonunda 80 familya, 312 cinse ait 680 tür saptanmıştır.Alanda bulunan türlerin 128'i ( %18,82) endemiktir. Toplanan türler arasından sadece 237 türün fitocoğrafik bölgesi tespit edilmiş olup, bunların fitocoğrafik bölgelere dağılımı ve oranları sırasıyla şöyledir: Iran-Turan elementleri 189 (%27,80), Akdeniz elementleri 27 (%3,97), Avrupa-Sibirya elementleri 21 (%3,09), çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler ise 443 (% 65,14)'tür.Alandaki taksonlardan 5 tür Pteridophyta divizyosuna, 675 tür ise Spermatophyta divizyosuna aittir. Gymnospermae altdivizyosu 7 türe, Angiospermae altdivizyosu 668 türe sahiptir. Angiospermlerden 574 tür Dicotyledone ve 94 tür Monocotyledone sınıfına aittir.Tür zenginliği bakımından büyük familyaların ilk beşi aşağıdaki gibidir: Asteraceae 86 (% 12,64), Brassicaceae 62 (% 9,12), Fabaceae 56 (% 8,23), Poaceae 56 (% 8,23), Lamiaceae 43 (% 6,32). Tür zenginliği bakımından büyük cinslerin ilk beşi aşağıdaki gibidir: Astragalus 20 (%2, 94), Centaurea 14 (% 2,06), Hypericum 12 (%1,76), Alyssum 11 (%1,62) ve Salvia 10 (%1,47).Araştırma alanının içinde yer aldığı B6 karesi için 62 bitki türü yeni kayıt olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the flora of Tohma Valley (Gürün-Darende) has been studied. 1466 plant specimens were collected from the research area between 2007-2009 and at the end of this it was determined that 680 species, belonging to 80 families, 312 genera were found.128 (% 18,82) i of the total species are endemic. The phytogeografic regions of only 237 species out of the collected material have been determined; Irano-Turanian 189 (% 27,80), Mediterranean 27 (% 3,97), Euro-Siberian 21 (% 3,09). The rest 443 species (% 65,14) of the total are either pluriregional or phytogeoraphically unknown.7 species belong to Pteridophyta whereas 675 species belong to Spermatophyta. Gymnospermae has 7 species and Angiospermae have 668 species in the area. Dicotyledones and Monocotyledones have 574 and 94 species respectively in the Angiosperms.The largest families according to their species in the area as follows; Asteraceae 86 (%12,64), Brassicaceae 62 (% 9,12), Fabaceae 56 (% 8,23), Poaceae 56 (% 8,23), Lamiaceae 43 (% 6,32). The largest genera according to their species in the area as follows; Astragalus 20 (% 2,94), Centaurea 14 (% 2,06), Hypericum 12 (% 1,76), Alyssum 11 (% 1,62) and Salvia 10 (% 1,47).The 62 new records for B6 square was determinied from in this studied area.