The Effect of cold drawing on the residual stresses and fatigue properties of 1020 steel
  1. Tez No: 24664
  2. Yazar: ALİ RIZA TARAKÇILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Metallerin yeniden kristalleşme sıcaklıklarının altında plastik deformasyonu soğuk şekillendirme olarak bilinir ve genellikle oda sıcaklığında uygulanır. Soğuk şekillendirmenin avantajları arasında; ısıtmaya gerek olmaması, daha iyi yüzey kalitesi elde edilmesi, çok iyi boyut kontrolü, mukavemet özelliklerindeki iyileşme, yönlere bağlı özelliklerin belirlenebilmesi ve parça yüzeylerinde oluşacak artıkların en aza indirilmiş olması sayılabilir. Metallerin çoğu soğuk çekilebilir ve bunun sonucunda fiziksel özellikleri değişikliğe uğrar, istenen mamul özellikleri çekme işlemi sırasının uygun bir şekilde ayarlanmasıyla metalin başlangıç haline göre belirlenebilir. Diğer taraftan gerekli son özellikler çekmeden sonra ısıl işlemlerle de elde edilebilir. Tel çekme teorik çalışmalardan daha ziyade deneyler yoluyla geliştirilmiştir. Soğuk çekmenin esas belli ölçülerde tel veya çubuk üretilmesidir. Soğuk çekme neticesinde ortaya çıkan artık gerilmelerin yorulma mukavemetinde meydana getirdiği iyileşme genel olarak malzeme, yükleme sırası ve yük miktarına bağlıdır. Yorulma ömründeki iyileşmenin tahmin edilmesi, yükleme sırasında meydana gelen pekleşme sebebiyle de zorlaşır. Malzemelerin mekanik özellikleri literatürde genellikle -sıcak çekilmiş yada normalize edilmiş halde verildiğinden ve soğuk çekilmiş malzemelerin özellikleri pek çok değişkene bağlı olduğundan herbir malzeme için deneysel çalışmalar yapılması gerekmektedir. Soğuk şekillendirilmiş malzemeden yapılmış makina elemanları genellikle tekrarlı gerilmeye maruzdurlar. Bu makina elemanlarında meydana gelen hasarlar hemen hemen tamamen yorulma hasarlarıdır. Bu çalışmada AISI 1020 çeliğinden çeşitli deformasyon oranları ile elde edilmiş numuneler kullanılmıştır. Çekme özellikleri, sertlikleri ve yorulma özellikleri deneysel olarak araştırılmış ve oluşan artık gerilmeler ölçülmüştür. Sonuçta optimum çekme oranı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Plastic deformation of metals below the recrystallization temperature is known as cold working and is generally performed at room temperature. The advantages of cold working include; no heating requirement, better surface finish, superior dimension control, improved strength properties, predictable directional properties, minimized contamination problems. Most of metals are cold drawn, and consequently their physical properties are altered. The desired end properties can be attained by suitably matching the drawing schedule to the initial state of the metal. Alternatively, the required properties are induced by heat- treatment after drawing. Wire drawing has been evolved through experience rather than by the theoretical studies. The principal function of cold drawing is to make wire or rod of a specified size. The fatigue strength improvement due to residual stresses induced by coldworking depends on the material, the type of load sequence, and the load level. The estimation of the fatigue life improvement is very difficult because the load sequence can also induce residual stresses due to work hardening. Because the mechanical properties of materials are generally given in literature as hot drawn or normalised - I -conditions, and the properties of cold drawn materials depend on many variables, experimental studies must be carried out for every particular materials. Machine parts made of cold drawn materials are generally subjected to repeated stresses. The failures in these components are almost always fatigue failures. In this study, AISI 1020 steel specimens obtained by several deformation ratio have been used. The tensile properties, hardnesses and fatigue properties were experimentally investigated and the residual stresses were measured. As a result the optimum deformation ratios were dedected. - II -