Study of extrusion and upsetting by using finite element method
- Tez No: 24665
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÖNEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüzey çatlakları gibi metal şekil verme hatalarının başlangıcını tayin etmek için metal şekillendirme işleminin tam bir gerilme analizi yapılmalıdır. Bu ise lineer olmayan analizle mümkündür. Elastik-plastik problemlerde gerekli olan lineer olmayan çözümler için bir çok çözüm mevcuttur. Küçük artımlar(inkrimental) ve Newton Raphson metodları bunlardan bazılarıdır. Çeşitli şekillendirme işlemlerine benzeşim için metodlar vardır. Bunlar arasında sonlu eleman metodu (SEM) önemli bir yer tutmaktadır. Bu metodlar malzeme davranışını tanımlamak için kurulan bağıntılara bağlı olarak temel farklılıklar gösterir. Bu çalışmada önce elasto-plastisite kanunlarını temel alan sonlu eleman formülasyonu tanımlandı. Bu formülasyon Von Mises akma kriteri ve Prandtl-Reuss bağıntılarını içermektedir. Bu bağıntılar doğrusal olmayan özellikler göstermektedir. Bu yüzden doğrusal olmayan sistemlerin sayısal çözümleri tanıtıldı. Oluşturulan sonlu eleman metodu, gerilme dağılımı tesbiti için ekstrüzyon ve yığma işlemine uygulandı. Lineer olmayan bağıntıların çözümü için küçük artım ve Newton- Raphson metodları uygulandı. Son olarak gerilme dağılımını bulmak için Fortran 77 dilinde bir program oluşturuldu ve sonlu eleman çözüm elde edildi. Yığma ve ekstrüzyon işlemlerinde deforme edilen malzeme içinde herhangi bir noktada, herhangi bir deformasyon miktarında değişik geometriler ve metal-kalıp arasındaki farklı sürtünme katsayıları için gerilme değerleri bulunabilmektedir. Bu metod diğer metal şekillendirme işlemlerinede uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A complete stress analysis of metal forming process is necessary in order to assess to onset of metal forming defects such as the initiation of internal surface cracks. This requires non linear analysis. For the solution of non-linear situation which is seen in elasto-plastic deformation, there are a few numerical solution methods, the incremental, the initial, the Newton-Raphson methods. To simulate metal forming processes different solution methods are available, among which finite element (FE) approaches are very importrant. These approaches show basic differences depending on the constitutive equation modelling of the material behavior. In this study, firstly, the formulation of the finite element method based on elastic-plastic constitutive laws are described. The method is built up on the Von Mises yield criterion and constitution of the formulation is based on the Prandtl-Reuss flow rule. In addition the solutions for non-linear kinematics are introduced. Secondly, numerical studies based on finite element method (FEM) is applied to two metal forming processes, such as upsetting and rod extrusion for the stress defination. Two solution methods are considered for the non-linear situation. There are the incremental and the modified Newton-Raphson methods. Finally, the computer program in FORTRAN 77 language to evaluate complete stress distributions has been developed and FE solutions have been obtained. The results of calculations show that for upsetting and extrusion processes it is possible to find out stresses at any point within the deforming material at any state of deformation for different geometries and for the cases of different friction coefficients between the die and material. The method can also be applied to other processes of metal forming.