Süper iletken BSCCO whiskerlerin büyüme mekanizması ve farklı katkılamalara bağlı olarak elektriksel ve manyetik özellikleri
Growth mechanism of superconductor BSCCO whiskers and their electrical and magnetic properties depending on different doping elements
- Tez No: 246645
- Danışmanlar: PROF. DR. M. EYYUPHAN YAKINCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada cam seramik yöntemiyle üretilen süperiletken Bi-2212 whiskerlerin büyüme mekanizmasını etkileyen faktörler deneysel ve teorik olarak araştırılmıştır. Bu faktörlere göre whisker büyümesi için optimum koşullar belirlenmiştir. Bi-2212 whiskerlerin büyüme mekanizması elde edilen sonuçların yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır.Buna ek olarak, Bi sistemine cam yapıcı özelliğe sahip Bi, Ga ve Sb oksit katkılamaları yapılmış ve bu katkılamaların cam seramik yöntemiyle üretilen whiskerlerin büyümesine etkisi detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu katkılamaların whiskerlerin yapısına girmediği görülmüştür. En uzun whiskerler sırasıyla Bi, Ga ve Sb katkılı kompozisyonlardan elde edilmiştir. Üretilen whiskerlerin mikroyapısal, termal, elektriksel ve manyetik özellikleri incelenmiştir. Süperiletkenlik ve fiziksel özellikler açısından en iyi whiskerler Bi sonra Ga ve en son Sb katkılı kompozisyonlardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the factors affecting the growth mechanism of the Bi-2212 superconducting whiskers fabricated from glass precursor have been experimentally and theoretically investigated. According to these factors, the optimum conditions for the whisker growth were determined. The growth mechanism of the Bi-2212 whiskers was tried to explain with the aid of experimental results obtained.In addition, the Bi, Ga and Sr substitutons, which are the glass-former agents, into the Bi-based superconducting system have been made and the effect of these substitutions on the whisker growth from the glass precursor were studied in detail. It was found that the substitutions did not incorparated to the main structure of whiskers. The longest whiskers were obtained for the Bi-substituted, then for Ga- substituted materials and the shortest whiskers were obtained from the Sb- substituted materials. The structural, microstructural, thermal, electrical and magnetic properties of the whiskers fabricated, depending on substitutions, have been studied. In terms of physical and superconducting properties, better results were obtained from the Bi, Ga and Sb substituted materials respectively.