FK uzayları üzerine
On FK spaces
- Tez No: 246647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezin birinci bölümünde, K- ve FK- uzayları ile ilgili genel bilgilerverildi.İkinci bölümde, diğer bölümlerin daha kolay anlaşılmasını sağlayacak temel tanım ve teoremlerverildi. Lokal konveks uzay ve dizi uzayları gibi kavramlardan bahsedildi.Üçüncü bölümde, K- ve FK- uzayları tanıtılarak bu uzaylaın sahip olduğu bazı özellikler incelendi.Dördüncü bölümde ise kesim operatörleri yardımıyla K- ve FK- uzaylarının bazı altuzayları incelendi.Bu altuzayların sahip olduğu özellikler kullanılarak dualler arasındaki ilişkiler verildi. Daha sonra Cesaro dönüşümü yardımıyla elde edilen bazı altuzaylar incelendi.
Özet (Çeviri)
The present thesis consists of four chapters. In the first chapter, brief history of K- and FK- spaces and general knowledge were given. In the second chapter, for understand other chapters some basic definitions and the theorems and basic concepts such as locally convex space and sequence space were mentioned.In the third chapter, K- and FK- space were defined and some properties of these spaces were examined.In the fourth chapter, some subspaces of K- and FK- spaces were examined by section operators. Using the properties of these subspaces, relations among the dual spaces were given. Then, some subspaces generated by Cesaro means were investigated.