CAN (Controller Area Network), temelli alarm sistemi tasarımı
Design of an alarm system with CANBUS
  1. Tez No: 246651
  2. Yazar: HÜSEYİN KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ö. FARUK ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Endüstrinin gelişmesi ile oluşan yeni sistemler için haberleşme protokolleri tanımlanmıştır. CAN protokolü önemli iletişim protokollerinden biridir. Endüstriyel uygulamalar için etkili ve yeterli bir protokoldür. Senkron iletişim için üç tele ihtiyaç vardır. Asenkron seri iletişimde iki telin kullanılır. CAN protokolü sistemlerinin iki telle iletişim yapması maliyeti düşüreceği ve sistemin karmaşıklığını da azaltacağından bu CAN protokolünün kullanımı için önemli bir avantajdır. CAN protokolü olay odaklı protokol olduğu için gerçek zamanlı uygulamalarda kullanılmaz. Bu sorunu çözmek için zaman tetiklemeli CAN (TT-CAN) geliştirilmiştir. TT-CAN protokolünden tezde bahsedilmiştir.Bu tezde; ilk önce CAN protokolü ile yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. CAN protokolünün yapısı, mesaj iletimi, hata tespiti, iletişim hızı hesabı ve sistem için uygun entegre devre seçimi sonraki bölümde incelenmiştir. Tezin dördüncü kısmında PIC18F458 mikrodenetleyicisinin CAN modülü ve kayıtçılarının ayarlanması üzerinde durulmuştur. Tezin son kısmında ise iki uygulama gerçekleştirilmiştir. Alarm sistemi ve analog dijital dönüştürücü uygulamalarının CAN protokolü ile tasarlanıp gerçekleştirildi. Sonuçları ve uygulamanın önemi bu bölümde incelenmiştir. CAN protokolü ile haberleşen düğümlerin devre şeması ve kodları ile ekte verilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: CAN, LIN, TTCAN, TTP/C, FlexRay, Gerçek Zamanlı Uygulamalar, Alarm Sistemleri, PIC18F458, PCA82C250, MCP2551
Özet (Çeviri)
With the development of industrial technologies, particular communication protocols have been developed. Controller Area Network (CAN) is one of the important communication protocols. It is an effective and sufficient protocol used in variety of industrial applications. Synchronous systems need three wires for serial communication, whereas asynchronous communication systems can serially communicate through two wires. Because of having an asynchronous communication structure CAN protocol systems only need two wires, and this is an advantage from the cost and complexity points of view. Since the CAN protocol have event oriented structure can not be used for controlling real-time systems. To solve such problems time triggered CAN (TT-CAN) has been developed, and are described in the thesis.In this thesis, first of all CAN applications were extensively discussed. The CAN protocol infrastructure, message transmission, error detection, baud rate calculation and appropriate IC selection for the system were also discussed. In the fourth part 18F458 micro controller CAN module and its registers were analyzed. In the final part of thesis, as an application, an alarm system and an analog to digital converter were designed and realized with CAN protocol. The results and practical considerations were discussed in this section. The designed circuit schemes for two node bidirectional communication with CAN protocol and soft codes were given in appendixes.KEYWORDS: CAN, LIN, TTCAN, TTP/C, FlexRay, Real Time Applications, Alarm Systems, PIC18F458, 82C250, MCP2551