Bazı kemikli balıklarda ektoparazitler
Ectoparasites on some fish species
- Tez No: 246659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Sırakaraağaçlar deresindeki Dişlisazancık balığı, Aphanius danfordii Boulenger 1895, Eğrez balığı, Vimba vimba tenella Nordmann 1840, Altınbaş kefal balığı, Liza aurata Risso 1810, Gümüş balığı, Atherina boyeri Risso 1810 ve Kaya balığı, Neogobius melanostomus Pallas 1811 bir ay süresince (11 Ekim-11 Kasım 2006) incelendi. Araştırmada her balık türünden 60 adet olmak üzere toplamda 300 adet balık dış parazitleri bakımından araştırılmıştır.Balıklar ığrıp yardımıyla yakalanıp, paraziter yönden incelenmek üzere Sinop Su Ürünleri Fakültesi Biyoloji Laboratuarına canlı olarak getirilmiştir. Balıkların ağırlıkları ve total boyları kaydedilmiştir. Balıklarda saptanan parazit türlerine ait enfestasyon oranları ve enfeste balık başına ortalama parazit sayıları belirlenmiştir. Vücut yüzeyi, solungaçlar ve yüzgeçler olmak üzere üç bölgeye ayrılan balıklar bir lup ile makroskopik incelemenin ardından ışık mikroskobunda paraziter yönden mikroskobik incelemeye tabi tutulmuştur.Yapılan parazitolojik araştırma sonucunda, Ciliophora ailesine ait 3 cins, Platyhelminthes ailesine ait 3 cins ve Arthropoda ailesine ait 1 cins olmak üzere toplamda 7 cins tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, toothcarp, Aphanius danfordii Boulenger 1895, vimba, Vimba vimba tenella Nordmann, 1840, golden grey mullet, Liza aurata Risso 1810, sand smelt, tenella Linneaus, 1810, Altınbaş kefal balığı, Liza aurata Risso,1810, Gümüş balığı, Atherina boyeri Risso, 1810 and round goby, Neogobius melanostomus Pallas,1811 were investigated for 1 month (11 October ? 11November 2006). A total of 300 fish specimens, 60 for each fish species, was investigated for ectoparasites.Fish were collected by fishing net and transported alive to the Fisheries Faculty Biology Parasitology Laboratory. Fish weigth and length were recorded. Infection prevalence (%) and mean intensity values were determined for each parasite species. Skin, gills and fins of fish were examined macroscopically at first and then microscopically using a light microscope.At the end of parasitological investigation, 3 genera belonging to Phylum Ciliophora, 3 genera belonging to Phylum Platyhelminthes and 1 genera belonging to Phylum Arthropoda, a total of 7 genera, were determined.