The involvement of ceramide metabolizing genes and their products in docetaxel induced apoptosis in human prostate cancer cells
Prostat kanseri hücrelerinde seramid metabolizması genlerinin ve ürünlerinin dosetakselin tetiklediği hücre ölümleri üzerine etkisi
- Tez No: 246691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KARABULUT, DOÇ. DR. YUSUF BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Onkoloji, Biotechnology, Genetics, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Prostat kanseri günümüzde erkeklerde görülen en sık malinite ve ikinci en sık ölüm nedenidir. Prostat kanseri hücreleri, standart androjen ablasyonu tedavisiyle ilk olarak apoptozise gitmelerine karşın, bazı hastalarda zamanla tedaviye direnç gelişmektedir.Prostat kanseri hastalarında dosetaksel kullanımının hastanın yaşam kalitesini ve süresini uzattığı tespit edilmiştir. Bir sfingolipid olan seramid, hücrede ikinci haberci olup, apoptozisi yönetir. Glukozilseramid sentaz (GSS) enzimi, proapoptotik bir molekül olan seramidin antiapoptotik glukozilseramide dönüşmesinden sorumludur. Benzer şekilde sfingozinkinaz-1 (SK-1), hücrede seramidi hücresel farklılaşma ve çoğalma sağladığı gösterilen antiapoptotik sfingozin1-fosfat'a dönüştürür. Daha önce yapılan çalışmalar, GSS ve SK-1'in bir çok tümor tipinde fazla miktarda bulunduğu ve kanser hücrelerinde direnç gelişimine katkısı olduğu gösterilmiştir. Çeşitli araştırmalarda, vücutta de novo seramid üretimi arttırmakla, dışarıdan hücre zarı geçirgenliği özelliği olan seramid analogları eklenerek ya da GSS ve/veya SK-1 yolu inhibe edilerek hücre içi seramid miktarının arttırıldığı gösterilmiştir.Araştırmamızda, androjenden bağımsız prostat kanseri hücrelerine dosetaksel ile beraber, seramid analoğu, GSS ve SK-1 inhibitörü uygulanararak hücre içi seramid seviyesinin artması sağlanmıştır, aynı zamanda dosetaksel ile kombinasyonu kullanılarak sinerjistik etkilerine bakılmıştır. Bu şekilde dosetakselin apoptotik etkinliğinin arttırılarak kullanım dozajının azaltılması ve yan etkilerinin minimize edilmesi hedeflenmiştir. Ceramidin de novo sentezi, memeli hücrelerinde LASS 1-6 genleri tarafından regüle edilir. Çalışmamızda GSS, SK-1, ceramid/S1P, ceramid/GS, LASS1, 2, 4, 5, 6 genlerinin ekspresyon düzeyleri araştırılarak dosetaksel ile ve tek başlarına etkilerine bakılmış, androjenden bağımsız prostate kanser hücreleri üzerindeki rolleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Patients diagnosed with prostate cancer initially respond to androgen ablation therapy with tumor cells undergoing apoptosis, but then the patients relapse in time and develop metastatic, androgen independent prostate cancer.Docetaxel has been widely used for treatment of patients with advanced metastatic prostate cancer. The sphingolipid, ceramide, is a lipid second messenger that mediates a lot of functions as regulation of cell growth, proliferation, differentiation, senescence and apoptotic responses in various cancer cells. The enzyme, glucosylceramide synthase (GCS) is responsible for bioactivation of the proapoptotic mediator ceramide to antiapoptotic glucosylceramide. Likewise, sphingosine kinase-1 (SK-1) transforms apoptotic ceramide to antiapoptotic sphingosine 1-phosphate. Emerging results indicate that GCS and SK-1 are overexpressed in resistant cancer cell lines and cancerous tissue samples of patients. Moreover apoptosis and inhibition of cell proliferation and survival are induced by intracellular ceramide levels including enhancement in de novo ceramide production, exogenous delivery of cell permeable ceramide and inhibition of ceramide metabolism by affecting GCS and SK-1.In this study, we applied exogenous ceramide and inhibitors of GCS and SK-1 in combination with docetaxel for sensitizing androgen independent prostate cancer cells to chemotherapy and provide their effectively utilization with minimizing side effects of the drugs. The de novo generation of ceramide is regulated by the genes (LASS1-6) in mammalian cells. Therefore in this study, we examined the possible roles of the ceramide/S1P and ceramide/GS by examining expression levels of GCS, SK-1 and LASS1, 2, 4, 5, 6 which can play important roles to overcome androgen independent prostate cancer both concurrently used chemotherapeutic agents and alone.