Rotating two leg Bose Hubbard ladder
Dönen ikili Bose Hubbard merdiveni
- Tez No: 246704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR OKTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Düzgün manyetik alan altındaki iki bacaklı Bose Hubbard modeli farklı yöntemlerle analiz edildi. Bu model çalışılmadan önce, dönen Bose Einstein yoğuşuklarının, Bose Hubbard modelinin ve süperakışkan Mott yalıtkanı geçişinin arka planı tartışıldı. Yoğunluk Matrisi Renormalizasyon Grubu (YMRG) teorisi genel olarak anlatıldı ve bazı uygulamaları gösterildi. İki bacaklı sistemin Hamiltonyeni verildikten sonra, tek parçacık problemi çözüldü ve kritik bir manyetik alanının $\alpha_c=0.21\pi$ altında ve üstünde birbirinden farklı yapılanmalar bulundu. Kritik manyetik alanın bu değerinin üzerinde, hareketli dalga çözümleri bulundu. Etkileşimlerin etkilerini görmek için, Gross Pitaevskii yaklaşımı kullanıldı. Sistemin kritik manyetik alan altındaki spektrumu ve $\alpha_c$'nin etkileşim kuvvetiyle değişimi zayıf etkileşimler için, $Un/t
Özet (Çeviri)
We analyze two leg Bose Hubbard model under uniform magnetic field within various methods. Before studying the model, we discuss the background on rotating Bose Einstein condensates, Bose Hubbard model and superfluid Mott insulator transition. We give a general overview of Density Matrix Renormalization Group (DMRG) theory and show some of the applications. Introducing two leg system Hamiltonian, we solve the single particle problem and find distinct structures above and belove a critical magnetic field $\alpha_c=0.21\pi$. Above this value of the field, it is found that system has travelling wave solutions. To see the effects of interactions, we use Gross Pitaevskii approximation. Spectrum of the system below the critical field and the change of $\alpha_c$ with the interaction strength are obtained for small interactions, i.e $Un/t