Zirai mücadele uçağı gövde ve kerapi dizaynı
A Fuselage and cockpit of agricultural aircraft design
- Tez No: 100943
- Danışmanlar: PROF.DR. M. FEVZİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ZİRAİ MÜCADELE UÇAĞI GÖVDE VE KANOİ DİZAYNI ÖZET Bu çalışmada zirai mücadele uçağının kokpit, kanopi ve depo dizaynı Roskam metodu kullanılarak yapılmıştır. Çalışma ön dizayn kapsamında olup yapısal analizleri içermemektedir. Kokpit dizaynında adam çalışması önemli ve gereklidir. Dizayn, standart adam çalışmasından başlar. Çünkü pilot tüm kontrollere rahat bir şekilde ulaşmalı ve bütün kontrol ve panelleri rahatça görebilmelidir. Minimum kokpit görüş kapasitesinin sağlanması hem askeri hem de sivil uçaklar için zorunludur. XY, YZ ve XZ düzlemlerinde görüş kapasiteleri FAR 23 şartnamesine uygun olarak sağlanmıştır. Koltuklar görüş kapasitesini sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Minumum kokpit görüş kapasitesini sağlamak için pilotun 1/10 ölçekli kuklası kullanılmıştır. Ayrıca pilot, Autocad R13 çizim programında boyutlarına uygun olarak çizilmiştir. Autocad R13 programında, her bir uzuv bloklar halinde tanımlanarak mafsal noktalarından hareket ettirilmek suretiyle pilotun erişebilirlik seviyeleri belirlenmiş ve pilotun gerek kontrol araçlarına ulaşabilirliği gerek koltuk ayarlan ve düzeni gerek görüş kapasitesinin tespiti açısından incelenerek detaylı bir çalışma yapılmıştır. Gövde geometrisi şu hususlar dikkate alınarak dizayn edilmiştir Sürtünme sürüklemesi, profil ve taban sürüklemesi, sıkışabilirlik sürüklemesi, imalat kolaylığı ve görev sınırlamaları. Zirai mücadele uçaklarında pilotun görüş kapasitesi ve deponun konumu gövde şeklini çok etkilemektedir. Uçağımızın iskelet yapısmda kullanılan çerçeve ve lonjeron ölçüleri aşağıdaki gibidir. Çerçeve kalınlıkları : 5 cm Çerçeve aralıkları : 3 5 -50 cm Longeron aralıkları : 20 -30 cm Gövde ölçüleri aşağıdaki gibidir: Gövde boyu 247 cm Kabin maksimum yüksekliği 1 48 cm Kabin maksimum genişliği 75.5cm Gövde maksimum çapı 1 89 cm Gövde konisi uzunluğu 405 cm Kuyruk sivrilik oranı 2.52 Kuyruk sivrilme açısı 6.8 derece. Uçağımızın deposu 1500 İt lik hacme sahiptir. Depo fiberglass malzemeden tasarlanmıştır. Depo ağırlık merkezi fazla değişmeyecek şekilde optimize edilmiştir. vıııTez çalışması kapsamında yapılan analizlerle belirlenen boyutlar ayrıntılı analizler sonucunda değişmek zorunda kalabilir. Bu, tüm işlem aşamalarının yeniden yapılmasını gerektirecektir. Bu işlemler yeniden ve yeniden en tatminkar sonuç alınana değin devam eder. IX
Özet (Çeviri)
A FUSELAGE AND COCKPIT OF AGRICULTURAL AIRCRAFT DESIGN SUMMARY In this study fuselage cockpit and tank of agricultural aircraft is designed by using Roskam method. This study contains preliminary design of agricultural aircraft. So it does not contain structural analysis. Pilot analysis is very important and necessary to design cockpit. Design must start from standart pilot analysis, since pilots must easily reach all of the aircraft controls and must see all of the controls and panels. Also pilots must reach all control with minimum effort. Minimum cockpit visibility rules are in force for civil and military aircraft. XY, YZ and XZ visibility conditions were studied according to the Roskam method and FAR 23. Seating layouts and seats are designed later according to visibility. In order to satisfy minimum cockpit visibility conditions and seats arrangement, a puppet was used. The puppet made with rotating joints, using the joint rotation points. Two and three dimensional pilot is drawn with Autocad and Ideas. Information for mechanism data and relationship with leg, body, arms were obtained. A good -approach for design of fuselage is to calculate the aerodynamics properties first and than to find the best dimensions of the fuselage. Friction drag, profile and base drag, manufacturing easiness is considered to design fuselage. Fuselage main structure dimensions were found from previously designed, same type of aircraft Skeleton depth: 5 cm Skeleton space: 35-50 cm Longeron space: 20-30 cm The fuselage dimensions are as follows: Fuselage length 247 cm Cockpit maximum height 148 cm Cockpit maximum width 75. 5 cm Fuselage maximum diameter 1 89 cm Fuselage cone length 405 cm Tail tapering rate 2.52 Tail taper angle 6.8 derece Tank capacity is 1 500 litter. It is located in front of the fuselage. Tank is made from fiberglass. Fuselage, cockpit and tank dimensions obtained by the preliminary design may have to change after a detailed structural analysis. This leads to repetition of all the stages of the preliminary design until a satisfactory result is obtained.