Semazenlerde VHIT ve VNG bulgularının değerlendirilmesi
Assessment of VHIT and VNG findings in whirling dervishes
- Tez No: 539228
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Vestibüler sistem; postürün kontrolü, gövdenin, başın ve göz küresi hareketlerinin koordinasyonu ile vizüel fiksasyon gibi önemli yaşamsal işlevlerin sürekliliğine katkıda bulunarak dengenin oluşmasını ve korunmasını sağlar. Semazenler, sema esnasında başlarını yaklaşık 25 derece sağa eğerler, kollarını her iki yana açarak kaldırırlar, sağ elin parmakları yukarıya doğru sol elin parmakları aşağıya doğru çevrilir. Vücudun dönme ekseninin orta hat yerine sol bacak ve kalp hizasındaki vertikal eksene kaydırılması dönerken sallanmayı minimuma indirerek, iç kulaktaki denge merkezi uyarılmasını en aza indirmektedir. Çalışmada; semazenlerin sema sırasında yukarıda anlatıldığı gibi hareket etmeleri temel alınarak, bu şekilde hareket etme ile vestibüler sistem mekanizması arasındaki ilişki incelenmiş ve verilerle doğruluğuna bakılmıştır. Ve bu inceleme VHIT ve VNG cihazları ile gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı, kesitsel araştırma tipinde olan bu çalışma Konya ilinde bulunan semazenler arasında, 18-40 yaş aralığında bulunan sağlıklı ve gönüllü semazen grubu üzerinde sema yıllarına göre 1 yıllık 20 semazen, 5 yıllık 20 semazen örnekleminden oluşmaktadır. İki grup semazenlerin vestibüler sistem fonksiyonları bilateral olarak Video Head Impuls Test (VHIT) ile göz hareketleri de Video Nistagmografi (VNG) ile izlenmiştir. Ayrıca vertikal ve lateral VOR değerlendirilmesinde normatif veriler için 20 sağlıklı birey incelenmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerde sürekli verilere dair Ortalama, Standart Sapma, minimum, Maksimum değerleri verilmiştir. Grup karşılaştırmalarında ölçümle elde edilmiş değişkenlerin (VNG, VHIT parametrelerin sonuçları) karşılaştırılmasında Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vestibular system contributes to the continuity of important vital functions such as posture control, balance of the body, and coordination of the head and eye movement movements and visual fixation. Whirling dervishes bend their heads about 25 degrees to the right during whirling, lifting their arms on both sides, their right hand fingers upwards and their left hand fingers turned downwards. The axis of rotation of the body's axis, rather than the midline, reduces the swing to the minimum while rotating the vertical axis of the left leg and heart, minimizing the stimulation of the center of the equilibrium center. In this study; the relationship between this movement and the mechanism of the vestibular system was examined and given the correctness given that the whirling dervishes move as described above during the action and this evaluation as performed with VHIT and VNG devices. This descriptive, sectional study consists of 20 whirling dervishes with 1 year experience and 20 whirling dervishes with 5 years of experience group in the age range of 18-40 between the whirling dervishes in Konya. The vestibular system functions of the two groups were monitored bilaterally with Video Head Impuls Test (VHIT) and eye movements with Video Nystagmography (VNG). In addition, 20 healthy subjects were evaluated for normative data on vertical and lateral VOR evaluation. Mean, Standard Deviation, Minimum, Maximum values are given for continuous data in descriptive statistics. One way variance analysis (ANOVA) was used to compare the measured variables (results of VNG, VHIT parameters) in group comparisons.