Data dissemination strategies for mobile peer-to-peer information systems with applications to healthcare
Mobil eşler arası bilgi sistemlerinde veri dağıtım stratejileri ve sağlık alanındaki uygulamaları
  1. Tez No: 246705
  2. Yazar: FATİH MELİH ÖZBEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ULUSOY, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Eşler Arası (Peer-to-peer) mimarisi, klasik istemci/sunucu mimarisinin yerinialarak çeşitli uygulamalarda giderek daha çok kullanılmaya başlamıştır. Mobilcihazların gelişen özellikleriyle beraber, kablosuz ağlar eşler arası modelini kullanıp, bu ağların altyapı gerektirmeme, ölçeklenebilirlik ve dengeli yük dağılımı gibi özelliklerinden faydalanmaya başlamıştır. Mobil eşler arası (Mobile Peer-to-peer) ağlar terimi, eşler arası mimari ile kablosuz ağları birleşiminden ortayaçıkmıştır.Sağlık bilgi sistemleri 1950'li yıllardan beri sağlık görevlilerinin hasta vehastalık bilgilerini tutmasını ve birbirleriyle iletişimini sağlamıştır. Günümüzdeistemci/sunucu mimarisiyle geliştirilmiş olarak yaygın bir şekilde hastanelerdekullanılmaktadır. Kablosuz teknolojiler de tıp alannda özellikle hasta takipamacıyla kullanılmaktadır.Bu tezde, tıbbi bir ortam icin tasarlanmış olan bir mobil eşler arası ağ üzerindeçalışan çeşitli veri dağılım stratejileri sunulmakta ve değerlendirilmektedir. İlkolarak, tasarlanan ağ sistemi, ağ topolojisiyle birlikte tanıtılmaktadır. Dahasonra, önerilen veri dağıtım stratejileri tanımlanmaktadır. En son olarak da, bustratejiler, tıbbi bir sistemin nitelik ve ihtiyaçlarına göre değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Peer-to-peer (P2P) architecture is becoming increasingly popular for variousapplications, replacing the classical Client-Server architecture. With theenhanced capabilities of mobile devices (PDAs, mobile phones, etc.) wirelessnetworks started to take advantage of P2P paradigm along with its propertieslike infrastructure-free operation, scalability, balanced and distributed workload.Mobile peer-to-peer (MP2P) networks refer to the application of P2P architectureover wireless networks. Problems about dissemination of data in both P2P andMP2P networks are widely studied, and there are many proposed solutions.Healthcare information systems are helping clinicians to hold the informationbelonging to patients and diseases, and to communicate with each othersince early 1950s. Today, they are widely used in hospitals, being constructedusing Client-Server network architecture. Wireless technologies are also appliedto medical domain, especially for monitoring purposes.In this thesis, we present and evaluate various data dissemination strategies towork on a mobile peer-to-peer (MP2P) network designed for a medical healthcareenvironment. First, the designed network system is presented along with the networktopology. Then, the proposed data dissemination strategies are described.And nally, these strategies are evaluated according to the properties and needsof a medical system.