The ability to generate differentiated and senecesent progeny is a major determinant of breast cancer heterogeneity
Farklılaşmış ve senesant projenitör oluşturma potansiyeli meme kanserinin heterojen yapısının başlıca belirleyicilerindendir
  1. Tez No: 246706
  2. Yazar: MİNE MUMCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Meme kanseri luminal A, lüminal B ve basal-benzeri gibi farklı alttürlerden oluşmaktadır. Her alt türün prognozu ve tedaviye yanıtı farklıdır. Söz konusu alt türlerin oluşumunde yer alan mekanizmalar iyi bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, hücre yaşlanması ya da senesansın meme kanerinin heterojen yapısına herhangi bir katkıda bulunup bulunmadığını araştırmaktı. Bu amaçla 12 meme kanseri hücre hattı, 31 izogenik hücre klonu ve 12 meme tümörü incelendi. Meme kanseri hücre hatlarını senesant hücre (SCP) ve ölümsüz hücre (ICP) projenitörleri olarak iki türde sınıflandırdık. Test edilen tüm östrojen almaç-pozitif (ER+) hücre hatları ve bazı ER+ meme tümörleri senesans gösterdi. Estrojen almacının akut kaybı ve tamoksifenle etkisizleştirilmesi SCP türü T47D hücre hattında güçlü bir senesans yanıtına yol açtı. Buna karşılık, östrojenle muamele, estrojen almacının aşırı ifadesi ve p21Cip1 geninin ?knock-down? yöntemi ile etkisizleştirilmesi senesensı baskıladı. Ayrıca, reaktif oksijen türlerinin N-asetil sistein ile nötralize edilmesi de senesens yanıtını engelledi. Meme kanseri alt türleri farklılaşmış projeni oluşturma potansiyeli açısından farklılık gösterdi. SCP alttürü hücreler, CD44+ kök/projenitör hücrelere ek olarak, CD24+ veya ER+ lüminal-benzeri, ve ASMA+ miyoepitel-benzeri hücreler ürettiler. Buna karşılk, ICP hücre hatları farklılaşmada kusurlu olan kök/projenitör hücreler olarak davrandılar. Bazı hücre hatları sadece CD44+/CD24-/ ER-/ASMA- projenitör/kök-benzeri hücreler üretirken, diğerleri CD24+/ER- lüminal-benzeri hücreler ürettiler. Ancak ASMA+ miyoepitel-benzeri hücre üretemediler. SCP hücre hatları daha az tümörijenik olup luminal A/normal-benzeri tümörlerle kümeleştiler. Buna karşılık ICP alttürü hücreler daha fazla tümörijenik olup bazal/lüminal B tümörlerle kümeleştiler. Sonuçlarımız lüminal A/normal-benzeri ve bazal/lüminal B tümörlerle kümeleşen meme kanseri hücre hatlarının farklılaşma ve senesensa girebilme özellikleri açısından birbirlerinden ayrıldıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer displays distinct subtypes, such as luminal A, luminal B, and basal-like. The prognosis and therapeutic response of each subtype is different. The mechanisms involved in the generation of these tumor types are poorly understood. Our aim was to test whether the ability to generate senescent progeny contributes to breast cancer heterogeneity. A panel of 12 breast cancer cell lines, 31 isogenic clones, and 12 breast tumors were used. We classified breast cancer cell lines into senescent cell progenitor (SCP) and immortal cell progenitor (ICP) subtypes. All ER+ cell lines tested and some ER-positive (ER+) breast tumors displayed senescence. Acute loss and tamoxifen-mediated inactivation of ER triggered a robust senescence response in SCP type T47D cell line. In contrast, ER-overexpression, estrogen treatment and p21Cip1 knockdown inhibited senescence. Neutralization of reactive oxygen species also abolished senescence. Breast cancer cell subtypes displayed divergent ability to produce differentiated progeny. The SCP subtype cells produced CD24+ or ER+ luminal-like and ASMA+ myoepithelial-like progeny, in addition to CD44+ stem/progenitor-like cells. In contrast, ICP cell lines acted as differentiation-defective stem/progenitor cells. Some cell lines generated only CD44+/CD24-/ ER-/ASMA- progenitor/stem-like cells, and others only CD24+/ER- luminal-like, but not ASMA+ myoepithelial-like cells. SCP cell lines were less tumorigenic, and they clustered with luminal A/normal like tumors. In contrast, ICP subtypes were more tumorigenic, and they clustered together with basal/luminal B tumors. Our results show that breast cancer cell lines clustering with luminal A/normal-like and basal/luminal B tumors respectively, differ from each other by the ability to generate differentiated and senescence-arrested progeny.