İstanbul'da 1980-1992 arası düzenlenen kıyı mekanlarının kullanıcı görüşlerine göre değerlendirilmesi ; Haliç, Bakırköy örneği
  1. Tez No: 39412
  2. Yazar: AYŞE PAŞALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAN ZEREN GÜLERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET 20.yy'ın ortalarında dünyada başlayan su kıyısını yeniden can landırma çalışmalarına paralel olarak, son on yılda istanbul'da yapı lan kıyı mekanı düzenleme çalışmalarının, seçilen örnek alanlarda ir delenmesi konulu bu araştırmanın ilk bölümünde konu ve yapılan çalış malar tanıtılmıştır. İkinci bölümde açık ortak kullanım mekanlarının tanımı ve sı nıflaması ile kıyı mekanının tanımı va bu sınıflamalar içindeki yeri anlatılmıştır. En genel tanımı ile kıyı; kara ile deniz arasında bir geçiş bölgesi olup, kamu yararına düzenlenen kentsel kamusal bir açık- ortak kullanım mekanıdır. Kıyı, açık alan sınıflamaları içinde özel bir yere sahip değil dir. Çok genel açık alan sınıflamaları içinde yer almaktadır. Yapılan tanımlamalar ve sınıflamalardan sonra, kıyı mekanında yer alan etkinlik türleri, kıyı kullanım türleri ve kıyı kullanımının yasal boyutu anlatılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde; kıyı mekanı düzenleme ilkeleri, yurt dışından kıyıların yeniden canlandırma çalışmalarına örnekler ve rilmeye çalışılmıştır. Ayrıca kıyı mekanlarında yer alan kent mobil yaları ve düzenleme ilkeleri de anlatılmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, son on yılda İstanbul'da düzenlenen kıyı me kanlarından örnek olarak seçilen Haliç ve Bakırköy-Zeytinburnu kıyı mekanında kullanıcı -mekan ilişkisi, mekandaki kent mobilyalarının ye terliliği, kullanılırlığı, kullanıcı istekleri irdelenmiştir. Gözlem ve ankete dayalı çalışma yapılmıştır. Araştırmanın son bölümünde, 4. bölümde saptanan kullanıcıların istekleri ve gözlem çalışmalarının, diğer bölümlerde verilen teorik bilgiler de gözönünde bulundurularak değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırma yapılan örnek kıyı mekanlarında olması gereken kullanımlar ve kent mobilyaları için öneriler verilmiştir. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EVALUATION OF COASTAL AREA REDEVELOPMENT IN ISTANBUL BETWEEN 1980-1992 FROM THE USERS' POINT OF VIEW Haliç and Bakırköy In the middle of the 20th century, empty places occured on coastal areas as a result of the abandonment of industrial plants on waterfronts. These places are recreative ly redeveloped considering the people's demand who want to escape from daily stress and to head towards to the waterfronts. Although redevelopment studies of waterfronts began in 1950's in western countries, the first initiatives were taken place in 1970 's in Turkey. The aim of this study is to evaluate the coastal area redevelop ment in Istanbul between 1980-1992 from the users' point of view within the two selected case studies namely Haliç and Bakırköy. In this study the interactions between users and coastal area are deter mined. In these areas existing usage-density and frequancy, user requests, the adequacy of street furnitures are examined. The study consists of five parts which are shown below: Chapter 1- Introduction; Chapter 2- Definition of open-space and coastal area; Chapter 3- Design principles of coastal area; Chapter 4- The evaluation of coastal area redevelopment in Istanbul between 1980-1992 from the users' point of view in Haliç and Bakırköy; Chapter 5- Conclusions and proposals. In the first part of the study the goals, objectives and the context of the study are explained and the method used in the re search is clarified. In the course of the study existing situation has been exam ined by means of base-maps, aerial photographs, plans and reports and also public inquiries and observations have been carried out. vi nIn the second part, the definition and classification of open- public spaces and waterfronts are also explained. In general the may be defined as a passage zone between land and sea, arranged for pub lic-use as an urban open space. Coastal areas should be a part of general open spaces and green areas classifications. In addition to this the activity types in coasts are explained in this part. In the waterfront, some ac tivities such as walking, sight-seeing, sporting and concerts take place in social interaction. In general the types of functions that take place in water fronts are: 1- Transportation; 2- Defense; 3- Industry and services; 4- Food source; 5- Raw-material source; 6- Energy; 7- Waste and storage; 8- Rest, health and recreation. Some usage such as industry, waste and storage and high dense buildings have caused water pollution in the coast. In this part, the legal dimension of water usage has been put forward. According to change made on 11 July 1992 over Coastal Law (Kıyı Kanunu) the coasts can only be arranged as pedestrian roads, promenades, open-sports areas and parking places. In the third part, the principles of waterfront redevelopment, the examples on redevelopment studies of waterfront and existing ur ban furnitures from abroad are explained. According to those studies in waterfront arrangement the method used should be;. developing;. open and clear;. flexible;. dynamic;. applicable. - ix -This method must also be in accordance with the existing planning procedures, organizations and legal framework. When the waterfront plans are drawn up, the followings have to be taken into account:. All natural and cultural values must be considered,. Infrastructure should not be accumulated parallel to the coastal band,. All functions which are serviced all age groups should be placed,. Natural and bui It-environment should be considered,. Disabled people should be considered. In this part types and standards of urban furnitures used on the coastal areas are reviewed which also must be in harmony with their environment. And some case studies namely New York, New Jersey, Baltimore, Toledo and London Docks are examined. In the fourth part, Haliç (Golden Horn) and Bakırköy-Zeytin- burnu coastal areas are studied as examples of coastal area redevelop ment for recreation purposes in Istanbul during the last decade. In the study interaction between users and developed area; preference of users and useability and efficiency of urban furnitures are exam ined. According to this research, amount of the users which come to these to coastal areas after new arrangement have been increased. Both of areas have been served mostly their vicinity. The result of the study explained below:. People come to Haliç (Golden Horn) mainly for picnic purposes;. Bakirkb'y-Zeytinburnu users do not come to the area for picnic pur pose and addition to this they do not want to develop the area to be picnic place;. Bakırköy coastal area has two main functions: - Marina - Daily recreation activities. In Ataköy marina complex not only the owner of boats but also other people enjoy the recreative facilities of the area i.e. restaurants, cafes, bars, amusement centers;. In Bakırköy-Zeytinbumu, people come to the coastal area for walking, taking a rest and also taking breath;. In both places, the disturbing factors vary. Only the traffic noise is the common one; - x. In both area users are mostly annoyed by rubbish;. The main complaints in Haliç (Golden Horn) and Bakırköy-Zeytinburnu areas are the lack of waste-baskets and WC facilities;. It is determined that a little percentage of the Haliç and Bakırköy- Zeytinburnu users previously went to the Glilhane Park in common;. There is an increase in the number of users in both areas after the redevelopment. This rate of increase in Haliç is 88% and in Bakır köy-Zeytinburnu is 76%;. In the last part of this research some proposals are developed re lated to the functions and urban furnitures on coastal areas ac cording to the results of inquiries and observations. The common function and furnitures for both areas are listed bel ow :. There should be settled barriers on the coast;. There should be announcement and advertisement panels;. Communication instruments and shopping functions should be taken place;. The gardens should be planned;. It should be afforsement the heavy traffic roads;. There should be equipment for disabled people. Although the main characteristics of both areas were the renova tion of post-industrial function, the existing execution occured as the plantation of Haliç in order to prevent further squatter housing. Furthermore survey results showed the importance of being on the waterfronts in the city for users. The location of urban furni tures and their harmony to each other within their environment are not considered important for users. Haliç (Golden Horn) coastal area which is the second important zone after Bosphore has to be carefully planned in order to provide more open-space and activities for users. The present useage is only for people living in the area but this could be broadened for all city users. Bosphore shore has been used for many years by people coming from all over the city. Comparing to Bosphore Haliç could replace this function and perhaps more regarding the criterias given above. An open-air museum, amphitheatres for concerts could attract a good deal of people for cultural activities and ameliorate the environment in socio-economic sense. The future planning of the coastal area with its rear zone could accomplish this purpose serve higher amount of people. xi -The planning of Bakırköy-Zeytinburnu coastal area can be seen a successful 1 execution comparing to Haliç (Golden Horn) project. The purpose of planning the area was create recreation area and pro vide marina for any kind of users. The reason for the choise of the marina in Bakırköy, is that of the easy access of that zone to the main transport systems of the city. After the marina, Bakırköy coastal area has gained a second function as it is in many waterfront cities in the world. As a conclusion, these areas which are restored in the scope the animation of Istanbul shores are positive both for user and to the city silhouette sense. XII