Palplanş perdeli derin kazı destek sistemlerinde zemin kesiti ve tasarım yönteminin etkisi
Effect of soil profile and design method on deep excavation support systems with sheet piles
- Tez No: 259148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AŞKIN ÖZOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, derin kazılarda kullanılan dayanma yapılarının farklı zemin kesitlerindeki ve farklı tasarım yöntemleri ile hesap yöntemleri ve aralarındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Örnek olarak Adapazarı zeminlerinden dört adet seçilmiş ve bu kesitler üzerinde farklı kazı derinlikleri için çeşitli yöntemler uyarınca hesaplamalar yapılmıştır.Dayanma yapıları arkasında yer alan farklı kalınlık ve farklı parametrelere sahip zemin tabakalarından gelen yatay itkiler (kuvvet ve momentler) barındırırlar. İyi tasarlanmış bir dayanma yapısı bu kuvvetleri uzun zaman boyunca ve en ekonomik şekilde güvenle taşıması beklenir. Bu amaçla literatürde önerilen birçok yöntemden problemin türü ve durumuna göre hangisini seçeceği mühendisin bilgi ve becerisine kalmıştır.Dayanma yapıları kullanılan malzemelere ve çeşitlerine göre sınıflandırılmış ve özellikleri incelenmiştir. Özellikle palplanş perdelerin hesabı ile ilgili Türkçe literatürde pek fazla kaynak bulmak mümkün olmadığından palplanş perdeler özellikle incelenmiş ve hesaplar daha çok bu çelik perdeler üzerinde yoğunlaştırılmıştır.Dayanma yapısı tasarımı için geliştirilmiş özel bilgisayar yazılımları kullanılarak zemin kesiti ve tasarım yöntemlerinin yapının proje ve güvenliğini ne derece etkilediği araştırılmıştır. 512 adet farklı özelliklerde palplanş perdesi hesabı yapabilmek için bir bilgisayar yazılımı kullanmak gerekliliği ortaya çıkmıştır. Değişen kesit özellikleri ve zemin parametreleri, farklı kazı derinlikleri göz önüne alınarak, değişen hesap yöntemi ve kullanılacak ankraj sayısı durumları için en uygun çözümlerin yorumlanmasına çalışılmıştır. Hesaplar sonucunda her palplanş perde için üretici firmalardan alınan uygun kesitler rove yöntemi ile seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the structures used in deep excavations in different soils and different design methods section and an account of methods and aimed to investigate the relationships between them. As an example of Adapazari four floors and the sections selected for the depth of the excavation on the different calculations were made in accordance with various methods.Retaining wall located on the back with different thickness and different parameters from the ground layer of horizontal impulse (forces and moments) are hosting. Based on a well-designed structure these forces and the most economic way for a long time are expected to move safely. For this purpose, many methods proposed in the literature of the problem according to the type and status of the knowledge and skills of engineers to choose which one to remain.Based on the materials used and the types of structures and properties were investigated according to the classified. Particularly related to the accounts of sheet pile Turkish literature is not possible to find the source of much sheet pile more specifically examined and accounts focused on the steel sheet pile.Developed for structure based design of the floor using special computer software and design methods section of the structure of the project and to what extent it affects the security was investigated. 512 different features of the account to make the pile to use the software requirement has emerged. Section properties and changing soil parameters, different excavation depth by taking into consideration the changing calculation methods used and the number of cases suitable for anchoring interpretation of solutions were studied. As a result of calculations for each manufacturer are drawn from the appropriate sheet pile sections are selected.