Pedestrian spaces at urban areas
- Tez No: 24673
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORCAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Ill ÖZET Geçtiğimiz yüzyıldan itibaren yaşanmakta olan büyük teknolojik ve sosyal gelişmeler her alanda büyük değişikliklere neden olmuştur. Ancak özellikle ikinci dünya savaşı sonrasından itibaren sosyal ve fiziksel çevrede oluşan yapılanmada bazı önemli sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Ortaya çıkan bu sorunların toplumsal bir bilinçle ele alınması özellikle son dönemlerde yaygınlaştı. Bu çalışma çevresel ve sosyal olaylara karşı toplumun hemen her kademesinde oluşan duyarlılığın bir parçası olarak kabul edilebilir. Kent merkezleri yada başka bir deyişle merkezi iş alanları daima kentsel aktivitelerin en yoğun ve karmaşık olduğu bölgelerdir. Merkezlerde yaşanan bu problemleri en aza indirgemenin yollarından biri araç ve yaya trafiğini birbirinden ayırmaktır. Bu çalışmanın konusu özellikle alış veriş aktivitelerinin ağırlıkta olduğu kent merkezlerindeki araç traf iğine kapalı bölgeleri içermektedir. Temelde insan ve insan eliyle oluşturulan fiziksel çevreyi ele alan bir konu herşeyden önce bu iki faktörün çıkarları gözetilerek yürütülmelidir. Yayalaştırmanın insan ve fiziksel çevreye örneğin; trafik kazalarını, gürültü seviyesini, hava kirliliğini azaltmak, çekici ve güvenli bir çevre sağlamak, sosyal ve kültürel bağları kuvvetlendirmek, perakende ticaret gelirlerini arttırmak, tarihi çevreyi korumak, kamuoyu oluşturmak gibi pekçok katkıları bulunmaktadır. Tüm bu beklentiler uygun olarak tasarlanmış mekanlarla sağlanabilir. Çalışmanın amacı bu konuda yeterli bilgileri toplamaktır, öncelikle yayanın kent içindeki tarihi değerlendirilmiştir. Ortak bir dil oluşurabilmek amacı ile yaya ve yaya bölgeleriyle ilgili tanım-kavram ve standartlar aynı bölümde açıklanmıştır. Daha sonra planlama ve tasarım kriterleri ele alınmış ardından, yönetim finans ve bakım konuları araştırılmıştır, örnek çalışma olarak Karşıyaka Yaya Yolu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT After the second World War different problems, appeared, in. the physical and. social, structures. The great technological inventions and social developments of the last hundred years had brought a set of changes in every parts of lifeand gradually established new habits and new standards. After the Second World War different problems in the physical and social structures arreared. But a public interest in environmental and social problems have been put onto considerations only in the last few decades. This study can be accepted as a part of environmental and social consciousness which are mentioned above.“City centers”or in other words“Central Business Districts”are the most confused part of the whole urban settlement one of the most efficient way to diminish with these problems are accepted as segregation vehicular and pedestrian traffic from one another. Pedestrian areas in Central Business Districts particularly in shopping areas is the major concern of this thesis. As the main ingredients of this subject is being physical and social environment, any attempt should be organized in favour of these two factors. Pedestrianization has many positive effects on human and built environment, for examples it reduces vehicular accident, air pollution, noise level, provides safe and attractive environment enhances social and cultural interactions, improves retail trade incomes, promotes urban conservation and historic sites, public participation etc... These expectations can be performed by providing satisfactory pedestrian areas. The aim of this study to collect required documents. First of all historical evaluation of pedestrians on city centers has been researched. Concepts and definitions related to the Central Business Districts, Pedestrians and Pedestrianization are explained in the first chapter as well. After general over view planning and designing criteria, and componants are taken into consideration. Management, finance and maintenance of pedestrian area are explained in the next. Karşıyaka Pedestrian Street (Kemal Paşa Street) is taken in to consideration as case study in the last chapter.