The development of a social network analysis software tool
Bir sosyal ağ analizi yazılım aracının geliştirilmesi
  1. Tez No: 246823
  2. Yazar: CANSOY SOYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOLTUKSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Günümüzde spam sayısı kontrol edilemez derecede artmaktadır. Bu durum,internet kullanıcılarının e-postalara olan güvenini azaltmakta ve e-postalarınkullanılabilirliğini kritik seviyeye düsürmektedir. Öte yandan servis sağlayıcıları içinçok büyük miktarda finansal olarak zarar teskil etmektedir. Bu durum çok fazla antispamaraçlarının gelistirilmesine yol açmıstır. Bu araçların bazıları önemli oranda dabasarılı olabilmektedir. Fakat spammerların tekniklerini her geçen gün gelistirmeleribu araçlara karsı spammerlara önemli bir bağısıklık kazandırmaktadır. Buçalısmada gelen e-postalarda spam bulma problemini ele aldık. Bu amaca ulasmakiçin, kullanıcıların birbirleri arasındaki e-posta trafiğini kullanarak bir e-posta sosyalağı olusturuldu. Bu ağ olusturulurken sadece e-posta yapısı içerisinden eldeedilebilinen veriler kullanıldı. Gerçek veri seti üzerindeki çalısmalarımız sonucundaolusan değerler uygulanan tekniğin etkili olduğunu ve bu konuyla ilgili yeniarastırmaların yapılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Nowadays the amount of spam is increasing in an uncontrollable way. Thissituation decreases the email trust of the Internet users and reduces the usability ofthe emails to the critical level. On the other hand, this makes a lot of money loss forthe hosting companies. There are many anti-spam tools that are developed againstspammers. Some of these tools are really succesful. However; since the spammersimprove their techniques, spams gain immune to these tools. In this thesis, theproblem of detecting spams in in-coming and out-going emails is adressed.. Toachieve this goal, an email social network is constructed by using the traffic of emailsbetween users. While constructing this network, only information that can be gainedfrom the email structure is used. The results on the real data set show that thetechniques applied have been effective and also point to new directions of research inthis area.