1-fenilpiperazin molekülünün titreşim bandlarının kuantum kimyasal hesaplamalarla belirlenmesi ve bu moleküle ait hofmann tipi kompleks ve klatratların titreşim spektroskopisiyle incelenmesi
Determination of vibrational bands with quantum chemical calculations and vibrational spectroscopic investigation of hofmann type complexes and clathrates of 1-phenylpiperazine
- Tez No: 246870
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞENYEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada önce 1-Fenilpiperazin (pp) ligand molekülünün titreşim işaretlemeleri ve frekansları hem deneysel olarak hem de bazı kuantum kimyasal hesaplamalarla teorik olarak belirlenmiştir. Daha sonra, pp ligand molekülü kullanılarak M(pp)2Ni(CN)4 (M = Ni, Co, Cd, Pd ve Mn) ve M(pp)2Ni(CN)4.2G (M = Ni, Co ve Cd, G = Anilin ve 1,4-dioksan) genel formülüne sahip Hofmann-tipi kompleks ve klatratlar ilk kez kimyasal yollardan sentezlenmiş ve bunların infrared spektrumları (4000 ? 400) cm-1 spektroskopik bölgede kaydedilmiştir. M metal atomu Cd olan bileşiklerin de (2800 ? 1550) cm-1 aralığında Raman spektrumları alınmıştır. Bu spektrumların sonuçlarına göre bileşiklerin yapıları titreşim spektroskopisi ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. Yapı analizini desteklemek amacıyla tüm bileşiklerin M, C, H, N elementel, termo-gravimetrik (TGA) ve diferansiyel termal (DTA) analizleri yapılarak, M metal atomu Ni olan bileşiklerin yapıları da geçirmeli elektron mikroskobu (TEM) ile incelenmiştir. Tüm sonuçlar sentezlenen bu M(pp)2Ni(CN)4 (M = Ni, Co, Cd, Pd ve Mn) ve M(pp)2Ni(CN)4.2G (M = Ni, Co ve Cd, G = Anilin ve 1,4-dioksan) bileşiklerinin yapısal olarak sırasıyla M(L)Ni(CN)4 ve M(L)Ni(CN)4.nG genel formülleri ile temsil edilen Hofmann tipi kompleks ve klatratlara benzediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, at first, the vibrational assignments and frequencies of 1-Phenylpiperazine (pp) ligand molecule have been determined both experimentally and theoretically with some quantum chemical calculations. Later Hofmann type complexes and clathrates, formulated as M(pp)2Ni(CN)4 (M = Ni, Co, Cd, Pd or Mn) and M(pp)2Ni(CN)4.2G (M = Ni, Co or Cd and G = Aniline or 1,4-dioxane) have been synthesized chemically for the first time using pp molecule as ligand and their infrared spectra have been reported in the spectroscopic region of the (4000 ? 400) cm-1. The Raman spectra of compounds which possess M = Cd have been also reported in the region of the (2800 ? 1550) cm-1. According to results of these spectra, the structures of compounds have been tried to clarify with the vibrational spectroscopy. In order to support structure analysis, the M, C, H, N elemental, thermo-gravimetric (TGA) and differential thermal (DTA) analysis of all compounds have been made and the compounds which possess M = Ni have been also examined via transmission electron microscope (TEM). All results have suggested that these synthesized M(pp)2Ni(CN)4 (M = Ni, Co, Cd, Pd or Mn) and M(pp)2Ni(CN)4.2G (M = Ni, Co or Cd and G = Aniline or 1,4-dioxane) compounds are similar in structure to the Hofmann-type complexes and clathrates which are represented with M(L)Ni(CN)4 and M(L)Ni(CN)4.nG general formulas, respectively.