20. yüzyılda alternatif enerji kaynaklarının gelişimi ve buna paralel olarak otomobil tasarımına etkileri
Development of alternative sources of energy in the 20.th century and in the parallel effects to the automobile design
  1. Tez No: 246871
  2. Yazar: MEHMET ERCAN KAYMAK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HAKAN GÜRSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, insanlık tarihi boyunca kullanılagelmiş enerji kaynaklarının genel olarak ulaşıma ve özelde otomobilin tasarımına etkilerini araştırmakta, 20. Yüzyıl otomobil anlayışının bu kaynakların hangisi/hangileriyle ilişkili olarak oluştuğunu incelemektedir. Ortaya çıkarılmış bulunan bu bulgulardan hareketle de bu anlayışın gelecekteki yeni alternatif enerji kaynaklarına göre nasıl şekillenebileceği konusunda bir öneri sunmayı hedeflemektedir. Araştırma, çeşitli endişelerle gündeme gelmekte olan yeni depolanabilir enerji kaynaklarının otomobil tasarımı, kullanımı ve üretiminde köklü değişikliklerin olması gerektiğine, sürüş güvenliği ve ulaşım verimliliği ilkelerini göz önünde bulundurarak işaret etmektedir.Oluştuğu savunulan bu gerekliliğin temininde anahtar rolü endüstriyel tasarımın üstlendiğinin üzerinde durulmaktadır. Yenilenebilir ve depolanabilir bu enerji kaynaklarındaki gelişmenin, otomobil kimliği ve tasarımına yansıması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a research into how the energy resources available to man throughout history have shaped his perception of transport in general, and automotive design in particular, it analyses the sources which are related to 20. century?s automobile perception. The analysis of these findings is used to suggest how this perception can be used to define the nature of energy requirements for the future. The study points out the need to revolutionise the way in which automobiles are designed, produced and utilised, giving consideration to transport safety and efficiency, in order to harness the potential of renewable and storable energy resources, an idea which has once again gained in popularity with many concerns.The study emphasizes the key role played by industrial design in ensuring that the potential and the development of renewable and storable energy sources is met and applied correctly to the design of automobiles.