Güneş enerjisi ile yüzme havuzlarının ısıtılması
- Tez No: 57481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP TEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Hızlı endüstrileşme, nüfus artışı, şehirleşme ve hayat standartlarının son yıllarda yükselmesi sonucunda, enerji tüketimi hızla artmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklan içinde önemli bir yer tutan güneş enerjisinden yararlanma yöntemleri yıllardır bilinmesine rağmen, 1973 yılındaki petrol krizinden sonra önem kazanmıştır. Güneş enerjisinin, sınırsız bir potansiyele sahip olması, tükenmez niteliği, çevre kirliliğine yol açmaması, iletim ve dağıtım sorunu bulunmaması gibi avantajları bu enerji kaynağının önemini bir kez daha kanıtlamaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte dünyada güneş enerjisinin kullanım alanları sürekli artmaktadır. Türkiye, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklan açısından coğrafik konumu nedeniyle şanslı bir bölgede yer almakta ve yeterli güneş enerjisi potansiyeline sahip bulunmaktadır. Bununla beraber son yıllarda Türkiye'nin toplam enerji tüketimi çok yüksek değerlere ulaşmış, ancak üretim aynı yükselişi gösterememiştir. Benzer durum dünyanın diğer ülkelerinde de görülmektedir ve bu nedenle güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından yüksek oranda yararlanma yoluna gidilmektedir. Bilindiği gibi güneş enerjisi, yapıların ısıtılıp soğutulması, tarım ürünlerinin kurutulması ve soğuk hava depolarında saklanması, evlerde ve endüstride sıcak su temini, seraların ısıtılması, deniz suyundan tatlı su elde edilmesi, yüzme havuzu ısıtılması gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Yüzme havuzlarının ısıtılmasında güneş enerjisinin kullanımı, dünyada büyük rağbet görmüştür. Çevre hava sıcaklığının konforlu bir yüzme için yeterli derecede yüksek olduğu aylarda, su sıcaklığının düşük olması nedeniyle yüzme havuzlarından yararlanılamamaktadır. Güneş enerjisi potansiyeli yüksek ülkeler, bu enerji kaynağından faydalanarak su sıcaklığım artırmakta ve yüzme mevsimini uzatmaktadırlar. Bu çalışmada, Türkiye sahil şeridinde bulunan Antalya, Adana, İzmir ve İstanbul şehirleri uygulamaya konu olmak üzere seçilmiştir. Bu illerimiz için; birim m alana sahip yüzme havuzundan olan kayıplar hesaplanmış, su sıcaklığım istenilen seviyede tutmak için verilmesi gerekli olan ısı miktarlan ve bu ısı gereksinimini karşılamak için kullanılması gereken güneş kollektör alanlan bulunmuştur. Güneş enerjisinin ısıl çevrimler yoluyla faydalanılacak enerji türüne dönüştürülmesi, giderek büyüyen enerji açığımızın kapanmasında etkili bir rol oynayabilecektir. Üretilecek enerjinin dışa bağımlı olmaması, yenilenebilir ve temiz olması bu tür enerjiyi ülkemiz açısından cazip kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Energy consumption is rapidly raising, caused by fast industrialization, population raise, urbanization and raise of living standarts in the last years. Between the continuous energy sources, solar energy has a significant place. But although methods of using solar energy are known for years, it gained importance only after the 1973 petrol crisis. The fact that the solar energy has an unlimited potential, that it does not cause environment pollution and not having transport and distribution problems prove once more the importance of this energy source, together with developing technology utilization fields worldwide are rapidly extending. Turkey, in aspect of new and durable energy sources, is located in a lucky area thanks to its geographical situation and have sufficient solar energy potentiel. In the last years, however total energy consumption of Turkey reached very high values, but the production of energy did not show similar increase. Same situation is observed in the other countries of the world, and since utilization of durable energy sources such as solar energy are carried on, on a large extent As known solar energy in used in many fields, such as heating and cooling the buildings, drying of agricultural products and keeping them in refrigerated depots, procuring warm water heating of greenhouses, to get drinking water from sea water, heating the swimming pools. Use of solar energy in the heating of swimming pools has been in very large demand worldwide. In months where the medium air temperature is sufficient for a comfortable swimming, as the water temperature is low one can not profit from swimming pools. Countries with a high solar energy potential are raising the water temperature and extending the swimming season. In this paper Antalya, Adana, Izmir and Istanbul cities which are located in the coast line has been selected for subjects of application. For such cities heat losses of swimming pools having unit m surface have been calculated, and amounts of heat necessary to keep the water temperature in the desire level and solar collector areas to be used to cover such heating need were found. XI