[PbCl{C(SiMe3)2(SiMe2C5H4N-2)}] bileşiğinin bazı organometalik reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of some organometalic reactions of [PbCl{C(SiMe3)2(SiMe2C5H4N-2)}] compound
  1. Tez No: 246884
  2. Yazar: ELÇİN İYMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞEBNEM ESEN SÖZERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, hem havaya hem de ışığa duyarlı olan [PbCl{C(SiMe3)2(SiMe2C5H4N-2)}] bileşiğinin reaktivitesi araştırılmıştır. Sözkonusu bileşiğin MeI ile yükseltgen katılma reaksiyonu çalışılmıştır. Ele geçen olası yeni PbMeClI{C(SiMe3)2(SiMe2C5H4N-2)} bileşiği NMR ile karakterize edilmeye çalışılmıştır. Sonraki çalışmalarda bu bileşiğin Ag tuzları ile yer değiştirme reaksiyonları incelenmiştir. AgOCOCF3 ve AgOSO2C6H4CH3-4 tuzları ile yapılan reaksiyonlar sonucu renksiz kristaller elde edilmiştir. Bunların sadece NMR analizleri yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reactions of, synthesis of [PbCl{C(SiMe3)2(SiMe2C5H4N-2)}] compound which is sensitive to both air and light was investigated. The reaction between this compound and MeI oxidative addition was examined. New [PbMeClI{C(SiMe3)2(SiMe2C5H4N-2)}] compounds which was obtained, was charecterized with NMR. In other studies, substituton reactions between this compound was examined. At the end of the reactions between AgOCOCF3 and AgOSO2C6H4CH3-4 salts, colourless crystals were abtained. Only these compounds of NMR analysis were done.