Kuantum kimyası ve grup teori
Quantum chemistry and group theory
  1. Tez No: 246894
  2. Yazar: AYSUN YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL NACİ CANGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Matematik, Chemistry, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Kuantum Kimyası ile Grup Teori arasındaki ilişkilere değinilmiştir. Matematik ve Kimyanın bir çok ortak noktasından biri de Grup Teorinin Kuantum Kimyasındaki uygulamalarıdır.Bu tezde moleküler simetriden başlanarak simetri kavramı tanımlanmış ve simetri elemanları ile işlemleri sınıflandırılmıştır. Fonksiyonların simetri özellikleri dönme grupları, simetri grupları ve direk çarpım grupları yardımıyla cebirsel olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the relations between Quantum Chemistry and Group Theory are discussed. The applications of Group Theory in Quantum Chemistry is one of the many applications of Quantum Chemistry in Mathematics.In this thesis, the notion of symmetry is defined starting with molecular symmetry, and symmetry elements and operations are classified. The symmetry properties of functions are studied algebraically by means of rotation groups, symmetry groups and direct product groups.