CdTe dedektörün 13-1333 keV enerji aralığında dedeksiyon veriminin belirlenmesi
The detection efficiency determination for CdTe detector in the 13 keV to 1333 kev energy range
- Tez No: 246902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, dedektör hassasiyeti, temelde iki parametreye; enerji çözme gücü ve dedeksiyon verimine bağlı olduğundan, belirli bir enerji aralığında CdTe dedektörün spektroskopik özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla, radyoaktif disk kaynaklar kullanılarak bir 3x3x1 mm3 CdTe dedektörle elde edilen gama spektrumlarının analizinden, enerji çözme gücü (yarı yükseklikteki tam genişlik, FWHM cinsinden) ve pik biçimleri (pik-vadi oranı, P/V cinsinden) belirlenmiştir. CdTe dedektörünün disk kaynak geometrisindeki dedeksiyon verimi, 13-1333 keV enerji aralığında ölçülmüştür. 22Na, 54Mn, 57Co, 60Co, 109Cd, 133Ba, 137Cs ve 241Am radyoaktif kaynakları uyarıcı olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada, CdTe dedektörün 500 keV'in altında maksimum verimde olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, sistemin enerji çözme gücünün, düşük enerjilerde daha iyi olduğu, yüksek enerjilere gidildikçe bozulduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study is concerned with the measurement of the spectroscopic properties of the CdTe detectors in a particular energy range since its sensitivity depends mainly on two parameters: energy resolution and detection efficiency. Thus, the energy resolution (in terms of FWHM) and the peak shape (in terms of peak-to-valley (P/V) ratio) were determined from the gamma-ray spectra measured with a 3x3x1 mm3 CdTe detector using radioactive disk sources. It was measured the detection efficiency of CdTe detector in the range of 13-1333 keV energy for a disc source geometry. 22Na, 54Mn, 57Co, 60Co, 109Cd, 133Ba, 137Cs and 241Am sources were used to excite the samples. In the study, it was determined that CdTe detector has maximum efficiency below 500 keV. In addition, it was determined that energy resolution of the system is better in low energy and goes bad while the energy increase.