Farklı bir yöntemle ß-amino-?-hidroksi asitlerin sentezi
A new approach to synthesis of ß,?-amino hydroxy acids
  1. Tez No: 246908
  2. Yazar: MERYEM FISTIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ALTUNDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çıkış bileşiği olarak, prokiral bir keton ve bir ester grubuna sahip, furanketoester bileşiği yüksek verimle sentezlendi. Prokiral keton grubu enantiyoselektif olarak (%97 ee) alkole indirgendi. Ketoester bileşiği NaBH4 ile diole indirgendi. Primer hidroksil grubu korunduktan sonra sekonder hidroksil grubu azite dönüştürüldü. Azit grubu hidrojenasyonla amine indirgendi ve Boc2O ile korundu.Primer hidroksil grubu aldehide yukseltgendikten sonra Wittig reaksiyonu ile alkilasyon gerçekleştirildi. Furan halkasına bağlı alkil zincirinin ?-pozisyonunda amin grubu bulunan bileşiğin fotooksijenasyonundan altı üyeli siklik bir bileşik elde edildi.?-Azidoalkil furanın fotooksijenasyonundan ?,ß-doymamış 1,4-dikarbonil bileşiği elde edildi. Bu bileşiğin CeCl3 katalizörlüğünde NaBH4 ile indirgenmesinden 1:4 oranında syn-1,2- ve anti-1,2-azidoalkol karışımı elde edildi.
Özet (Çeviri)
As a starting material, the ketoester compound which has a prochiral ketone and an ester functional group was synthesized in high yield. The prochiral ketone was reduced enantioselectively (97% ee) to alcohol. Ketoester was also reduced to diol with NaBH4. After the protection of the primary alcohol, the secondary alcohol was converted to azide which was subjected to reduction and protection with Boc2O. The primary alcohol was oxidized to aldehyde to give an alkyl chain by the Wittig reaction and followed by hydrogenation. The photooxygenation of the furan ring bearing an ?-amino functional group at the alkyl chain resulted in a six- membered heterocyclic compound.Photooxydation of ?-azidoalkyl furan gave the ?,ß-unsaturated 1,4-dicarbonyl compound. The reduction of this material with NaBH4 in presence of CeCl3 yielded syn- and anti-1,2-azidoalcohols in 1:4 diastereoselectivity.