Kayseri kenti yol ağaçlarının estetik ve fonksiyonel yönden incelenmesi
Aesthetical and functional evaluation of road side trees in the city of Kayseri
  1. Tez No: 246929
  2. Yazar: ASLIHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kentleşme hızla devam etmektedir. Nüfus artışına paralel olarak plansız bir şekilde gelişen kentlerimiz doğadan uzaklaşmakta, fiziksel ve ekolojik çevre sorunlarının yaşandığı yapay çevrelere dönüşmekte olup, doğaya ve yeşile olan özlem artmaktadır. Açık-yeşil alanlar içerisinde önemli bir konuma sahip cadde, bulvar ve refüj ağaçlarının hergeçen gün kent ortamına estetik ve işlevsel yönden tartışılmaz katkılar sağlamaktadır. Yol ağaçlandırmaları, ekolojik, biyolojik, estetik ve teknik bilgileri gerektiren bütünsel bir konudur. Bu araştırmada, Kayseri kentinin kent içi yol ağaçlandırmasının, estetik ve fonsiyonel olarak kente olan katkısı incelenmiştir. Bu kapsamda, çalışmada Kayseri kent içindeki önemli bulvarlarda, geçmişte yapılan ve günümüzde yapılmış yol ağaçlandırma çalışmaları ele alınarak irdelenmiştir. Kayseri kenti ana caddelerinde kent ekosistemine katkı sağlar duruma gelmiş ağaçlar, heybetli görünüşleri ile yol güzergâhlarını belirlemiş ve cadde üzerinde bulunan özel veya kamuya ait mekanları yollardan soyutlamıştır. Kentte yol güzergâhları boyunca düzenlenen bitkisel tasarımlarla farklı mekanlar oluşturularak yaya ve taşıt güvenliği sağlanmaya çalışılmıştır. Ağaçlandırılmış mevcut ara caddeler de yıllar içerisinde aynı etkiye sahip olacaklardır. Kentte yol ağaçlandırmasında 3-4 ağaç türü baskın durumdadır. Fakat yeni yapılan yol ağaçlandırmalarında ise bu türlerin dışında farklı bitki türleri kullanılmaya başlanmıştır. Sonuçta, genel olarak bilimsel ve teknik ilkeler doğrultusunda çalışmaların yapılmaya çalışıldığı, fakat yinede uygulamada yanlışlık ve eksikliklerin ortaya çıktığı görülmektedir. Yol ağaçlandırma çalışmalarında istenilen amaçlara ulaşılabilmesi için bilimsel ve teknik çerçevede, planlama?tasarım-uygulama-bakım ve onarım çalışmalarının bir bütünlük içinde ve özellikle ilgili meslek disiplinleri tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
As in other parts of the world, Turkey has long been facing consistently increasing urbanisation. Cities developing in an unplanned manner in the parallel of population increase are always being cut of from nature and turned into man made areas where physical and ecological environment problems and longing for nature and green are experienced. Trees growing in streets, avenues and refuges and having a distinct place among open green spaces can provide positive aesthetical and functional contributions to urban environments. Road ? side tree plantation is a complimentary issue requiring the acquisition of ecological, biological, aesthetical and technical knowledge. In this study, aesthetical functional contribution of urban road ? side trees in the city centre of Kayseri to the city was investigated. In this respect, past and current tree plantation works in the main streets and avenues of the city were evaluated. Individual or cluster trees in the main streets of the city which have gained contributing factors to urban ecosystem have also marked main routes with their monumental appearances and isolated private or public areas from the roads they take place. With the design of plant materials along roads, varied areas have been constituted and security of pedestrians and vehicles tried to be provided. Newly tree planted sub-streets will definitely have the same effects. In the city, there are three or four tree species which are dominantly used in the roadside plantation in the city. However, in the newly constituted road side plantations, different species from the existent ones are beginning to be used. As the consequence of the study, it was seen that even though the attempts for the plantation of road - side trees try to be conducted considering scientific and technical principles, there seem to be some practical mistakes and failures. It was suggested that planning, design, application, maintenance and repairing works should be carried out in a combination and by authorized experts in the scientific and technical framework in order to achieve desired effects in road side tree plantation.