Farklı sıcaklıklarda şok uygulamalarının gökkuşağı alabalığı yumurtaları üzerine etkileri (Oncohynchus mykiss, W. 1792)
The effects of shocks applications in different temperature on the eggs of rainbow trout (oncohynchus mykiss, W. 1792)
  1. Tez No: 246928
  2. Yazar: TAYFUN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESAT MAHMUT KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu araştırmada gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, W. 1792) yumurtalarına döllenmeden sonra, farklı sıcaklıklarda şok uygulaması yapılarak yaşama oranları karşılaştırılmıştır. Araştırmada dört sıcaklık, tek kontrol grubu kullanılmıştır. Yumurtaların döllenmesini takiben 7 dakika süreyle 24, 26, 28, 300C'de sıcak şok uygulanmıştır. Döllenme oranları, kontrol grubun için %95,78±2,44, 240C için %94,82±2,49, 260C için %93,18±2,65, 280C için %90,65±5,87, 300C'de %88,76±6,32 olarak belirlenmiştir. Embriyo yaşama oranları, kontrol grubu için %94,73±4,09, 240C için %97,54±1,76, 260C için %94,68±4,20, 280C için %92,09±15,28 ve 300C'de %86,85±17,84 olarak belirlenmiştir. Gözlenme oranları; kontrol grubunda %93,94±1,0, 240C için %96,19±1,52, 260C için %93,83±1,52, 280C için %89,23±2,51 ve 300C için %79,63±1,15 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, different temperature shocks were applied to eggs rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, W. 1792). Eggs and survival rates were compared. Four temperature shocks and a control group were used. Temperature shocks of 24, 26, 28, 300C were applied at 7 minutes after fertilization. Fertilization rates were determined as for control group %95,78±2,44, for 240C %94,82±2,49, for 260C %93,18±2,65, for 280C %90,65±5,87, for 300C %88,76±6,32. Embriyo survival rates were determined as for control group %94,73±4,09, for 240C %97,54±1,76, for 260C %94,68±4,20, for 280C %92,09±15,28 and for 300C %86,85±17,84. Eyed-stage survival rates were determined as for control group %93,94±1,0, for 240C %96,19±1,52, for 260C %93,83±1,52, for 280C %89,23±2,51 ve for 300C %79,63±1,15.