Kayseri kenti gelişme konut alanlarının ekolojik sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Kayseri city devolopment housing areas regarding ecological sustainability
- Tez No: 966075
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sanayi devrimi sonrasında hız kazanan kentleşme süreci, doğal alanların aşırı kullanımıyla birlikte ciddi çevresel tahribatlara yol açmıştır. Bu tahribatın önüne geçmek amacıyla, 1987 yılında Brundtland Raporu ile sürdürülebilir kalkınma kavramı uluslararası gündeme taşınmıştır. Ekonomik, sosyal ve ekolojik boyutları birlikte ele alan bu kavram, kentsel planlama süreçlerine de entegre edilmesi gereken bütüncül bir yaklaşımı ifade etmektedir. Bu tez çalışması, sürdürülebilir kalkınmanın ekolojik boyutuna odaklanarak, Kayseri metropoiten kent merkezini oluşturan Kocasinan, Melikgazi, Talas ve Hacılar ilçelerinde, 1/25.000 ölçekli NİP kapsamında belirlenen gelişme konut alanlarının yerleşime uygunluğunu ekolojik sürdürülebilirlik çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, çalışma alanına ait biyotik ve abiyotik faktörler analiz edilmiş; 7 parametre üzerinden üst üste bindirme yöntemi kullanılarak 4 dereceli yerleşime uygunluk modeli oluşturulmuştur. Model sonuçlarına göre, gelişme konut alanı olarak belirlenen bazı bölgelerin ekolojik açıdan yerleşime uygun olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca baskın olan seyrek ve düşük yoğunluklu yerleşim kararları göz önünde bulundurularak ekolojik sürdürülebilirliği destekleyecek şekilde kompakt büyüme modelinin benimsenmesi gerektiği vurgulanmıştır. Kompakt büyüme modelinin yansıtılmadığı NİP'nda, mevcut yeşil alanların parçalı ve süreksiz olduğu tespit edilmiş; bu durum ekolojik sürdürülebilirliği destekleyecek yeşil sistem önerisi geliştirme gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu doğrultuda çalışma sonunda bir yeşil sistem önerisi geliştirilmiştir ve söz konusu mekânsal planlara entegrasyonu önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The process of urbanization, which accelerated after the industrial revolution, has led to serious environmental damage with the overuse of natural areas. In order to prevent this destruction, the concept of sustainable development was brought to the international agenda with the Brundtland Report in 1987. This concept, which addresses economic, social and ecological dimensions together, expresses a holistic approach that should be integrated into urban planning processes. Focusing on the ecological dimension of sustainable development, this thesis aims to evaluate the suitability of the development housing areas determined within the scope of 1/25.000 scale Master Plan in Kocasinan, Melikgazi, Talas and Hacılar districts of Kayseri metropolitan city center within the framework of ecological sustainability. In this direction, biotic and abiotic factors of the study area were analyzed and a 4-degree settlement suitability model was created using the overlapping method over 7 parameters. According to the results of the model, it was determined that some areas designated as residential development areas are not ecologically suitable for settlement. In addition, it was emphasized that the compact growth model should be adopted to support ecological sustainability, taking into account the dominant sparse and low-density settlement decisions. In the Master Plan, where the compact growth model is not reflected, it was determined that the existing green areas are fragmented and discontinuous; this situation reveals the need to develop a green system proposal to support ecological sustainability. Accordingly, a green system proposal was developed at the end of the study and its integration into these spatial plans was proposed.