Adıyaman ilinde etnobotanik değeri olan bazı bitkilerin kullanım alanlarının tespiti
The investigation usage of some ethnobotanical valued plants in Adiyaman province
  1. Tez No: 246948
  2. Yazar: NİHAT GÜLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada Adıyaman ilinde etnobotanik değeri olan bazı bitkilerin kullanılışları araştırıldı. Arazi çalışmaları sonucu 180 örnek toplanmış ve değerlendirilmiştir. Adıyaman il, ilçe, belde ve köylerde etnobotanik değeri olan 69 bitki bulunmuştur. Bu bitkiler sistematik olarak 31 familya 64 cins 69 türe aittir.Araştırma sonucu bulunan bitkilerden 13'ü sadece gıda olarak, 22'si sadece tıbbi olarak, 26'sı tıbbi ve diğer amaçlar için ve 8'i gıda ve tıbbi amaç dışında kullanılmaktadır. Toplanan bitkilerden 47'sinin literatürdeki kullanımı ile halk arasındaki kullanımı benzer olup 12 bitkinin literatürdeki kullanımı ile halk arasındaki kullanımı farklıdır. 10 bitkinin kullanımı ile ilgili literatürde bilgi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the usage of ethnobotanical valued plants in Adıyaman province have been investigated. 180 specimens have been collected with field surveys and these have been evaluated. Ethnobotanical valued 69 plants used by people have been determined, in the centrum, districts and villages of Adıyaman. These plants belong to 31 familia, 64 genus and 69 species systematically.We have been found 13 of plants are used only food, 22 of plants are used only medicinal, 26 of plants are used both medicinal and other aims, and 8 of plants are used different purposes except for food and medicinal by people. It has been understood that while information in the literature about 47 of plants were consistent with the usage of people, and information in the literature about 12 of plants were different from the usage of people.. There is no any information about ethnobotanical using 10 plants in literature.