Doğrusal olmayan regresyonda bozulma noktalarının hesabı ve bir uygulama
Computation of breakdown points in nonlinear regregression and an application
  1. Tez No: 247007
  2. Yazar: AHMET PEKGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞIR GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bozulma noktası, bir tahmin edicinin sağlamlık ölçütlerinden birisidir. Sağlam tahmin edicilerde bu değer , sağlam olmayan tahmin edicilerde de dir. Maalesef günümüz istatistiksel paket programlarda kullanıcıya, ele aldığı tahmin edicinin sağlamlık ölçütü olan bu değer yansıtılmamaktadır. Bu da kullanıcının, ele aldığı modelde tahmin edicinin ne derecede sağlam olacağının hesaplanması için bu işlemi bizzat elle ve teorik olarak çözmesi gerekmektedir. Ancak, modelin zorluğu ve işlem hacminin büyüklüğünden ötürü her zaman bu mümkün olmamaktadır. Bundan dolayı kullanıcının ele almış olduğu modelde ve tahmin ediciye dayanan sonuçlarda, bozulma noktalarının kullanıcıya yansıtılması gerekmektedir. Bu noktadan yola çıkarak, bozulma noktasının istatistiksel bir paket programıyla hesaplanılması düşüncesi bu tezin ana temasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada bozulma noktası yeni bir yaklaşımla (Tespit yöntemi) tanımlanarak bilgisayar ortamında hesaplanılması mümkün kılınmış, ayrıca bu yeni tanım sayesinde tahmin edicilerin bozulma noktaları yönünden sıralanabilmesi de mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Breakdown point is one of the robustness measures of an estimator. In robust estimators, the value of this measure is on the other hand in nonrobust estimators, the value of this measure is . Unfortunately in nowadays statistical packet programmes, the robustness measure of handed estimator can not be provided to the user. This impossibility causes the user to compute the robustness of an estimator of his interested model by hand and theoretically. But on the other hand by this way, computing of the robustness of an estimator is always impossible because of the difficulty of the model and the big size of computing. Therefore in the user?s interested model and in the results of an estimator that the user is interested, computing breakdown point is very important. Starting from this point, computing breakdown point by a statistical packet programme is the main theme of this thesis study. In this study, by defining an alternative new breakdown point (Tespit yöntemi), computing of breakdown point is provided to the user in computer occasion and also by courtesy of this new definition, sorting of estimators in terms of breakdown points is allowed.