Selenyum ve E vitamininin sepsis oluşturulan ratlarda akciğer üzerine etkisi
The effects of selenium and vitamin E on rats which have sepsis
- Tez No: 247016
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAYNAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Amacımız özellikle sepsiste selenyum ve E vitamini tedavisi başlayarak oluşabilecek akciğer patolojisini önlemek, böylece mortalite ve morbidite oranlarını daha düşük düzeylere çekmektir.Yöntem: Çalışmada ağırlıkları 250-300 gr arasında değişen 50 adet Sprague-Dawley cinsi dişi rat kullanıldı. Denekler her grupta 10 rat olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Hayvanlar standart sıçan yemi ve çeşme suyu ile beslendiler. Çalışma süresince diyet kısıtlaması yapılmadı. Kontrol grubu dışındaki diğer 4 gruba ÇLP modeli uygulandı. 1.grup(Kontrol)'a sadece laparatomi yapıldı. 2.grup(Sepsis) ÇLP modeli uygulandı tedavi verilmedi. 3.grup(Selenyum) ÇLP modeli, intraperitoneal selenyum tedavisi. 4. grup (Selenyum+vitaminE) ÇLP modeli, intraperitoneal selenyum ve İM. Vitamin E verildi. 5.grup(vitaminE) ÇLP modeli, İM. Vitamin E yapıldı. Ratlara 24 saat sonra tekrar anestezi verildikten sonra intrakardiak 5 cc kan alındı, arteryel kan gazı, kanda glutatyon peroksidaz düzeyi, CRP ölçümü için biyokimya laboratuarına, kanda lökosit çalışmak için hematoloji laboratuarına hemen alınan kan örnekleri götürüldü. Daha sonra sternotomi yapılarak sağ akciğer dokusu %10 formaldehit içinde histopatolojik çalışma için patoloji laboratuarına, sol akciğer dokusu glutatyon peroksidaz çalışmak için fosfat tamponu içine konuldu sonra biyokimya laboratuarında çalışmak için -80 oC de derin dondurucuda saklandı. İstatistiki karşılaştırma için veriler SPSS 10.0 paket programına girildi. Tanımlayıcı istatistikler ortama artı-eksi standart sapma ile gösterildi. Normal dağılıma uygunluk analizi yapıldı. Normal dağılıma uyan değişkenler için gruplar arası karşılaştırmada( ANOVA ) varyans analizi uygulandı. Posthoc test olarak tukey HSD kullanıldı. Normal dağılıma uymayan değişkenler için Kruskal-Wallis varyans analizi uygulandı. İkili karşılaştırmalarda Bonferroni düzeltmeli mann-whitney-U testi uygulandı. p0.05), grup4 (selenyum+vitamin E) grup5'e (vitamin E) göre anlamlı bulundu(p0.05), grup3 (selenyum) grup5'e (vitamin E) göre anlamlı bulundu(p0.05), grupların hepsi grup2'e (ÇLP) göre anlamlı bulundu(p0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: Our aim, especially in sepsis, to prevent probable pulmonary patologies with treatment of selenium and vitamin E, so we can decrease mortality and morbidity rates.METHODS: In our study, we used 50 female Sprague-Dawley rats, weighing between 250 and 300 gr. Rats were divided in 5 groups, each group had 10 animals. Animals were fed with standart rat foods and tap water. Throughout the study there wasn?t any diet. In all groups except control group, ıntra-abdominal sepsis was induced by open caecal ligation and puncture (OCLP) technique. In the first group (Control) only laprotomy was performed. In 2nd group open caecal ligation and puncture (OCLP) technique applied without treatment. In the 3rd group (Selenium) open caecal ligation and puncture (OCLP) technique applied and selenium was given intraperitoneally. In 4th group (selenium + vitamin E ) OCLP done and than selenium was given intraperitoneally and vitamin E applied intramuscularly. Lastly in 5th group (vitamin E) OCLP model and only IM vitamin E was applied. Twentyfour hours later, subjects were prepared with anesthesia 5cc and intracardiac blood sample were taken. For arterial blood gases, glutation peroxidase and CRP level blood samples were sent to biochemistry laboratory and for blood leucocyte count blood samples were sent to haemotology laboratory immediately. Later, after thoracotomy right pulmonary tissue was put in 10% formaldehyde solution and sent to pathology laboratory. Left pulmonary tissue was put in phosphate solution and kept in -80C, in order to measure glutation peroxidase levels in biochemistiry laboratory. For statistical comparison, experimental datas were entered in SPSS 10.0 packet program. Illustrative statistical datas were presented with +/- standard deviation. Normal distribution relevance was analyzed. Normal distribution variables in groups analized with (ANOVA) variance analysis comparison. Tukey HSD was used for Posthoc test. Kruskal-Wallis variance analysis used for datas that were outside of normal distribution. Bonferroni correcting mann-whitney-U test was used for dual comparison. For statistical analysis P0.05), but sO2 levels of group 4 was meaningfull compared with group 5 (p0.05), but results of group3 results was meaningfull compared with group5 (p0.05). Results of all other groups were significant compared with group2 (p0.05). In right lung tissue histopatological results weren?t different in group3,4,5 (p>0.05).