Kanin in vivo modelde CD-HA uygulamasının otogreft ve allogreft fleksör tendon rekonstrüksiyonuna etkisi
The effect of CD-HA application on autograft and allograft flexor tendon graft reconstruction in canine model in vivo
  1. Tez No: 247033
  2. Yazar: FURKAN EROL KARABEKMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı karbodiimid'den derive edilmiş hyaluronik asit (cd-HA) jelatinin ekstrasinovyal otogreft ve intrasinovyal allogreft tendonlara olan histolojik etkisini in-vivo modelde araştırmaktır.Çalışmada14 köpeğin bir ön ekstremiteleri 2. ve 5. parmak 28 FDP tendonları kullanıldı. 6 köpeğin 12 tendonuna otogreft ile greftleme yapıldı. 8 köpeğin de 16 tendonuna allogreft ile greftleme yapıldı. Her köpeğin bir tendonuna cd-HA jelatinli diğerine kontrol tendonu ile greftleme yapıldı. Otogreft donörü için aynı hayvanların arka ayak perenous longus (PL) tendonları kullanılırken allogreft donörü için ayrı donör köpekler kullanıldı. Greftlemeden 6 hafta sonra köpekler sakrifiye edilerek greftler incelendi ve histolojik örnekler alındı. Örneklerden hazırlanan HE boyalı kesitlerde tenositler randomize olarak sayılarak ortalamalar gruplar arasında karşılaştırıldı.Allojen cd-HA uygulanan grup tenosit sayısı ortalamaları kontrol grubuna göre fazlaydı ancak fark anlamlı değildi (p=0,2). Otojen cd-HA uygulanan grup kontrol grubuna göre daha fazla tenosit ortalamasına sahipti ancak fark anlamlı değildi (p=0,1). Buna karşın gerek kontrol gruplarında (p=0,02), gerek cd-HA uygulanan gruplarda (p=0,03), gerekse tüm grup karşılaştırıldığında (p=0,003) otojen gruplar allojen gruplara göre daha fazla tenosit ortalamasına sahipti ve farklar istatistiksel olarak anlamlıydı.Ekstrasinovyal otogreftler greftlemenin 6. haftasında intrasinovyal allogreftlere göre birim alanda daha fazla tenosit içermektedir. Cd-HA uygulanan tendonlarda birim alana düşen tenosit sayısı daha fazla olsa da fark anlamlı değildir. Cd-HA jelatin yüzey modifikasyonunun tendon greftlerinin histolojik yapısına ve tenosit sayısına bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is investigating the histological effect of karbodiimid derivate hyaluronic acid (cd-HA) gelatin on extra synovial autograph and intra synovial allograft tendonsin in-vivo model. We hypothesized that the application of cd-HA gelatin to allogenous and autogenous tendon grafts doesn?t disturb the histological structure of the grafts while improving the gliding resistance.2nd and 5th digits of 14 canines? FDP tendons were used in the study. Grafting with aoutograft was applied to 12 digits of 6 canines and allograft to 16 digits of 8 Kanin es. Each dogs?s one digit was chosen for cd-HA gelatin and the other was chosen for control. While same Kanin e?s hind limbs were used as PL tendon donor area for autograft group, different donors were used for allograft group. Six weeks later Kanines were sacrified and the grafts were examined and histological samples were obtained. Tenocytes were counted randomly in HE stained slices prepared from the samples and the mean values were compared between the groups.The number of mean tenocytes in allogenous cd-HA applied groups was higher than the control group but the difference wasn?t significant (p=0.2). The autogenous group which cd-HA applied also has higher average tenocyte than the control group but it wasn?t significant (p=0.1). On the other hand autogenous groups in control group (p=0.02), cd-HA group (p=0.03) and in all group (p=0.003) had higher average of the number of the tenocytes than the allogenous groups.The extra synovial autografts has much more tenocytes in unit area at 6th weeks of grafting. Even though the number of the tenocytes in the unit area is higher in cd-HA applied tendons, it wasn?t significant. Cd-HA gelatin surface modification has no effect on the histological structure of the tendon grafts.