Settlements hierarchy and spatial organization in rural areas, a case study of Menderes sub-region
- Tez No: 24705
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Temelde, toplumun ya da bireylerin daha iyi yaşama koşullarına sahip olması iddiasıyla geliştirilmiş kalkınma stratejileri, değişik kalkınma teorileri ile açıklanan mevcut düzen ve ilişkiler, bunların ileride alacakları yeni pozisyonlar için üretilen politikalar, kalkınma ile ilgili konular arasında yer almaktadır. Burada ise ülkesel kalkınma platformunda, kırsal kalkınma olgusu tartışılmakta, ülke kalkınmasındaki rolünün önemi üzerinde durulmaktadır. Bütün gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi; Türkiye'de de kalkınma konusunda izlenen politika, ülkenin en önemli stratejisi durumundadır. Kalkınma amacını gerçekleştirirken izlenen" süreç, kaynakların rasyonel kullanımı, toplumsal gelişmişlik ve refahın eşit koşullarda dengeli dağılımı gibi sorunların aşılmasını gerektirmektedir. Bu sorunların oluşumunun temelinde fiziksel mekanın kullanımı önemli bir yer tutmaktadır. Yeniden üretilemeyen bir değer olan toprağın rasyonel kullanımı, üzerinde yaşayan insan topluluğunun, bugünkü gereksinmelerini karşılamasının dışında, gelecekteki olası gelişmelerin ortaya çıkaracağı gereksinmeleri de gözönünde bulundurmak gibi bir kaygı taşımalıdır. Toplumun gereksinmelerinin karşılanmasında izlenecek politika kuşkusuz minimum maliyetle, maksimum faydayı sağlamalıdır. 0 nedenle gereksinmelerin karşılanmasında bilimsel yaklaşımlarda bulunmak kaçınılmazdır. Gerek mekanın kullanımı, gerekse gereksinmelerin karşılanması konularında rasyonelliği sağlamak, mekan organizasyonu bilimleri içinde şehir ve bölge planlamanın da konusudur. Kalkınmanın mekansal boyutu bu disiplinin ele almak zorunda olduğu konulardan biridir.Bu bağlamda, kırsal alanlara. ya da uygulama alanı olan izmir Menderes Altbölgesi 'nin kırsal alanına yönelik hipotezlerin varmak istediği nokta ile; tüm ülkenin mekansal organizasyonu ile ilgili hipotezlerin varmak istediği nokta birbirinden soyut olarak düşünülmemelidir. Çalışmada, bu noktalara ilişkin düşünceler ortaya konulmuş, kırsal kalkınmanın; ülkesel kalkınmanın bir önkoşulu olduğu hipotezi savunulmuştur. Kalkınma sürecinin önemli sorunları olan gereksinimlerin karşılanması »yerleşmelerin kademelenmesi ile ; kay- gereksinimlerin karşılanması, yerleşmelerin rın rasyonel kullanımı da, mekan organizasyonu ile ilişkilendirilerek öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Basical ly, development strategies and present order and relation in these strategies and policies »produced for their future positions, are. developed public and individual welfare conditions. In this study, within the framework of development, rural development and its importance in nation-wide development a.rs discussed. As it is the case in developing countries ;Also in Turkey, policies for developmentare the most important strategy. Process, carried out for the purpose of development and rational use of sources, require that solving of balanced distrubition problem of social welfare. The main reason of these problems is mainly based on the use of physical space. The rational use of land, as a non-reproduceable source, should concern requirements of community at present as well as reqirements which might appear in future. Policies, applied to satisfy community requirements, with no doubt should be provide the maximum profit with miminum cost. Because of that scientific approaches should be applied. City and Regional Planning dicipline, involves the rationalism in use of space and in providing requirements. The spatial dimension of development is one of the main subject which have to be handled in city and regional planning. In this context, the aim of hypothesis for rural areas or more specifically for I zmir-Menderes Sub-district and the aim of theories for country-wide spatial organization should not thougth as a separate abstract points. In this study, some recommendations for mentioned subjects are put forward. On the other hand it is maintained that rural planning must be taken into consideration for nation-wide development. Besides that providing requirements, ranking settlements and rational use of source ar& related with spatial organizaion, thus some proposal are made.