Koroner anjiyografide yavaş koroner akım tespit edilen olgularda üç boyutlu transtorasik ekokardiyografi ile kalbin mekanik fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of heart's mechanical functions with three dimension transthoracic echocardiography in cases with detected slow coronary flow in coronary angiography
  1. Tez No: 443790
  2. Yazar: ŞEYDA DEĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve Amaç: Yavaş koroner akım (YKA) olan hastalarda iskemik semptom ve bulguların olması, iskemik kalp hastalığı gibi sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu nedeni olabileceği hipotezinden yola çıkarak, araştırmamızda YKA'nın etyopatogenezinde olası risk faktörleri tespit edilmeye çalışılmış ve YKA'lı hastalarda konvansiyel, doku doppler ve üç boyutlu ekokardiyografi kullanılarak kalbin sistolik ve diyastolik fonksiyonlarında bozulma olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmamıza herhangi bir nedenle yapılan koroner anjiografide YKA tespit edilen ve normal koronerlere sahip kontrol grubu olmak üzere 108 denek dahil edildi. Sol ventrikülün sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının göstergeleri olarak sol ventrikül EF, PW Doppler ve DDG kayıtları ile E dalgası, A dalgası, E/A oranı, İVGZ, İVKZ, DZ ölçümleri alındı. Sol atriyum fonksiyonu göstergeleri olan Vmax, Vmin, VPreA, TSV, ASV, EI, TEF, TEF, AEF, SAVİ değerleri ölçüldü. Bulgular: Her iki grup arasında yaş, cinsiyet, BMI ve diğer demografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. E/A oranı, Em/Am oranı YKA'lı hastalarda daha düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Our research aims to determine whether or not there is impairment in systolic and diastolic functions of heart by attempting to detect possible risk factors in aetiopathogenesis of slow coronary flow (SCF) and using conventional, tissue doppler and 3D echocardiography in patients with SCF. Material and Method: Our research is composed of 108 subjects including those with detected SCFwith coronary angiography performed for any reason and the control group with normal coronaries. As the indicators of systolic and diastolic functions of left ventricle, left ventricle EF, PW Doppler and tissue doppler imaging records and E-wave, A wave, E/A ratio, IVCT, İVRT, DT measurements have been received. As the indicators of left atrial function, Vmax,Vmin,VPreA,TSV, ASV, EI, TEF, TEF, AEF, SAVI values have been measured. Findings: E/A ratio, Em/Am ratio has been determined lower in patients with SCF.