Koroner yavaş akımlı hastalarda sol ventrikül fonksiyonlarının strain ve strain rate ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of left ventricul functions with strain and strain rate echocardiography in patients with flow coronary slow
- Tez No: 195090
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ŞENOCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
-4-ÖZETGünümüzde kardiyologlara tipik anginal karakterde göğüs ağrısı ile gelip koroneranjiyografisinde yavaş akım tesbit edilen hastalar oldukça sıktır. Kontrast maddenin koronerarter içerisinde yavaşça ilerlemesi nedeniyle bu klinik tablo koroner yavaş akım olarakadlandırılmıştır.Yapılan çalışmalarda bu hastalarda mikrovasküler düzeyde rezervin anormal olduğutesbit edilmiştir. Mikrovasküler düzeydeki bu anormallik, miyokardın fonksiyonlarındabozukluk meydana getirmektedir. Miyokard fonksiyonlarındaki bu bozukluk çeşitli non-invazifve invazif çalışmalarda gösterilmiştir. Koroner yavaş akımlı hastalarda gelişen diyastolikdisfonksiyon çeşitli çalışmalarla gösterilmiş olmasına rağmen, sistolik fonksiyonlar üzerineetkisini inceleyen çok az çalışma mevcuttur. Çalışmamızda koroner yavaş akımlı hastalarınsistolik fonksiyonlarını, sol ventrikül (SV) fonksiyonlarını kantitatif olarak değerlendirmemizeolanak sağlayan Strain ve Strain Rate ekokardiyografi ile inceledik.Çalışmaya anjiografi sırasında koroner yavaş akım saptanan 25 hasta (Grup 1) ileepikardial koroner arterleri normal bulunan benzer yaş grubundan sağlıklı 20 kontrol grubu(Grup 2) alındı. Hastaların TIMI kare sayıları Gibson ve ark. tarafından tanımlanan yöntemlebelirlendi. Hasta ve kontrol grubunun iki boyutlu ekokardiyografi, PW doku doppler kayıtları,sol ventrikül Strain/Strain Rate kayıtları alındı. Tüm hastalara myokard perfüzyon sintigrafisiyapıldı.İki grubun demografik özellikleri arasında bir fark yoktu, iki boyutlu ekokardiyografibulgularında da gruplar arasında fark yoktu. Grup 1'deki hastaların %64'ünde miyokardperfüzyon sintigrafinde iskemi tesbit etmemize rağmen Grup 2'deki sağlıklı bireylerinhiçbirisinde iskemi yoktu.
Özet (Çeviri)
-6-SUMMARYToday, about the patients turn to cardiologists with chest pain, that has slow coronaryflow determined on their coronary angiography there exists no clear judgment regarding theirclinic and prognostic importance. This is called as slow coronary flow since contrast agentshows slow flow through coronary artery.In the studies about these patients, there have been at micro vascular level abnormalreserve determined. These micro vascular abnormalities results in failure on myocardialfunction. This failure on myocardial function has been demonstrated by some non-invasiveand invasive techniques. Although diastolic dysfunction developed in patients with slowcoronary flow have been demonstrated in some studies, there is a few study about theeffects on systolic functions. In our study we have examined systolic functions, leftventricular functions of slow coronary flow patients quantitatively by the help of strain andstrain rate echocardiography.In this study there have been 25 patients (Group 1) with slow coronary flow and 20healthy people as control group (Group 2) with normal epicardial coronary and similar agestaken into account. TIMI frame count numbers determined by a method that Gibson et aldescribed. Conventional echocardiography, PW tissue doppler records and left ventriclestrain/strain rate records were taken for both patients and control group. For all patientsmyocardial perfusion scintigraphy was applied.There were no differences between demographic structure and 2D echocardiographyfindings of two groups. Although we have been determined ischemia on 64% of Group 1patients, there were none on the healthy Group 2.