Primer açık açılı glokom ve oküler hipertansiyon tedavisinde selektif lazer trabeküloplasti ile topikal latanoprost kullanımının vasküler parametreler üzerindeki etkisinin karşılaştırılması: Optik koherens tomografi anjiografi çalışması
Comparison of the effects of selective laser trabeculoplasty and topical latanoprost on vascular parameters in the treatment of primary open-angle glaucoma and ocular hypertension: An optical coherence tomography angiography study
  1. Tez No: 923324
  2. Yazar: BERAT AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ŞEN, DR. SERDAR BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yeni tanı almış erken evre primer açık açılı glokom (PAAG) ve oküler hipertansiyon (OHT) hastalarında, Latanoprost ile selektif lazer trabeküloplastinin (SLT), 6 aylık takipte göz içi basıncı (GİB), maküla ve optik sinir başı vasküler parametreleri üzerindeki etkinliklerinin optik koherens tomografi anjiografi (OKT-A) karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Etlik Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları kliniğinde prospektif olarak yürütülen bu çalışmaya erken evre PAAG olan 33 hastanın 33 gözü ve OHT tanısı alan 27 hastanın 27 gözü dahil edildi. Hastalar, SLT uygulanan grup (Grup 1, n=30) ve Latanoprost tedavisi başlanan grup (Grup 2, n=30) olmak üzere randomize olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların tedaviye başlamadan önce, tedaviye başladıktan sonraki 2.hafta, 1.ay, 3. ay ve 6. ayda makula ve optik sinir başı bölgesindeki vasküler parametrelerin ölçümü OKT-A (AngioVue, OptoVue Inc., Freemont, ABD) cihazı ile yapıldı. Makula için 6x6 mm kesitler ile yüzeyel kapiller pleksus (YKP) damar dansiteleri (DD); optik sinir başı için 4.5x4.5 mm kesitler ile radyal peripapiller kapiller (RPK) DD ve retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı ölçüldü. Tüm ölçümler grup içinde ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 28 kadın ve 32 erkek olmak üzere toplam 60 hasta dahil edildi. İki grubun hastaları arasında yaş ve cinsiyet dağılımları açısından istatiksel anlamda fark bulunmadı (p>0.05). SLT grubunda 2. hafta GİB değerleri Latanoprost grubundan anlamlı olarak daha düşüktü. (p=0.033) SLT grubunda 2.haftada tedavi öncesine göre daha fazla GİB düşüş olduğu gözlemlendi. (p=0.031). Her iki grubun da tedavi öncesine göre 3. ay ve 6.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare the effects of Latanoprost and selective laser trabeculoplasty (SLT) on intraocular pressure (IOP) and vascular parameters of the macula and optic nerve head in newly diagnosed patients with early-stage primary open-angle glaucoma (POAG) and ocular hypertension (OHT) over a six-month follow-up using optical coherence tomography angiography (OCT-A). Materials and Methods: This prospective study was conducted at the Ophthalmology Department of Etlik City Hospital and included 33 eyes of 33 patients with early-stage POAG and 27 eyes of 27 patients with OHT. Patients were randomly assigned into two groups: those who underwent SLT (Group 1, n=30) and those who received latanoprost treatment (Group 2, n=30). Quantitative assessment of macular and optic nerve head vascular parameters was performed using the OCT-A (AngioVue, OptoVue Inc., Fremont, USA) device at baseline, and at 2 weeks, 1 month, 3 months, and 6 months after treatment initiation. Macular vascular density of the superficial capillary plexus (SCP) was assessed using 6×6 mm scans, while radial peripapillary capillary (RPC) vascular density and retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness were evaluated using 4.5×4.5 mm scans. Intra-group and inter-group comparisons were performed. Results: A total of 60 patients (28 females, 32 males) were included in the study. No statistically significant difference was found between the two groups in terms of age and gender distribution (p>0.05). The IOP levels in the SLT group were significantly lower than in the Latanoprost group at the 2-week follow-up (p=0.033). A more pronounced reduction in IOP was observed in the SLT group at 2 weeks compared to baseline (p=0.031).