Farklı beden kütle indeksleri olan hipertansiyonlu hastaların beslenme durumlarının ve bazı biyokimyasal bulgularının değerlendirilmesi
Reviewing the nutritional status and some bio chemical diagnosis' of patients with different body mass indexes (BMI) and have hypertension
  1. Tez No: 248191
  2. Yazar: ZERİN PADEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT M. MERCANLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada farklı beden kütle indeksleri olan hipertansiyonlu hastaların beslenme durumlarının ve bazı biyokimyasal bulgularının incelenmesi amacıyla 20 ? 65 yaş grubu 39 kadın ve 21 erkekten oluşan Manavgat Devlet Hastanesi uzman hekimlerince ``hipertansiyon hastalığı'' tanısı konulmuş ve herhangi bir başka kronik hastalığı olmayan 60 birey incelenmiştir. Çalışmaya katılan hastalar beden kütle indekslerine (BKİ) göre 20'şer kişilik 3 gruba ayrılmıştır. Birinci grubun BKİ'leri 18.5 ? 24.9 kg/m2 (normal), ikinci grubun BKİ'leri 25 ? 29.9 kg/m2 (hafif şişman), üçüncü grubun BKİ'leri ? 30 kg/m2 (şişman) olmuştur. Araştırma sonunda hastaların orta yaş grubunda olduğu bulunmuştur. Tüm bireylerin günlük ortalama sigara miktarı yaklaşık 15 adet olduğu saptanmıştır. Alkol tüketen hipertansiyonlu bireylerin ortalama etanol tüketim miktarı erkeklerde 39 g, kadınlarda 31 g bulunmuştur. Hipertansiyonlu bireylerin % 71.1'inin ailesinde hipertansiyon olduğu görülmüştür. Hafif şişman ve şişman bireylerin normal bireylere göre daha fazla öğün atladığı, atlanan öğünlerin normal grupta öğle, hafif şişman ve şişman grupta sabah kahvaltısı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Reviewing the nutritional status and some bio chemical diagnosis' of patients with different body mass indexes (BMI) and have hypertension. Hacettepe University Institute of Health Sciences, MSc Thesis in Dietetic Programme, Ankara, 2009. In this investigation 43 female and 17 male patients, between ages 20-65 with different BMI's and have hypertension and diagnosed as“Hypertensive Patient”by physicians of“Manavgat Devlet Hastanesi”but having no other chronic diseases, 60 people are assessed to analyse possible relations between nutrient intakes, eating habits, biochemical parameters and anthropometric measurments. Patients that investigated are separated by their BMI?s into 3 groups, including 20 people each. 1st group consists of 18.5 - 24.9 kg/m2 BMIs (normal), 2nd group 25 - 29.9 kg/m2 BMIs (overweight) and 3rd group ?30 kg/m2 BMI (obese). In the end of investigation, average age curves found between 40 ? 53. It is indicated that 40 % of normal group, 25 % of overweight group and 60 % of obese group smoke cigarette. Every person?s average daily smoking amount found as 15. Average ethanol consumption indicated as 39g. for men and 31g. for women, for alcohol - drinking hypertensive patients. % 71.1of hypertensive people have family hypertension histories. It is assessed that overweight and obese patients skip meals more than normal people, in normal group skipped meal is launch, overweight and obese group it is breakfast.